Campions del Torneig de Roland Garros
Palmarès
Any | Individuals | Dobles | |||
---|---|---|---|---|---|
Masculí | Femení | Masculins | Femenins | Mixts | |
1891 | H. Briggs | ||||
1892 | Jean Schopfer | ||||
1893 | Laurent Riboulet | ||||
1894 | André Vacherot | ||||
1895 | |||||
1896 | |||||
1897 | Paul Aymé | Adine Masson | |||
1898 | |||||
1899 | |||||
1900 | Hélène Prévost | ||||
1901 | André Vacherot | P. Girod | |||
1902 | Michel Vacherot | Adine Masson | |||
1903 | Max Décugis | ||||
1904 | Kate Gillou | ||||
1905 | Maurice Germot | ||||
1906 | |||||
1907 | Max Décugis | Comtesse de Kermel | |||
1908 | Kate Gillou-Fenwick | ||||
1909 | Jeanne Matthey | ||||
1910 | Maurice Germot | ||||
1911 | André Gobert | ||||
1912 | Max Décugis | ||||
1913 | Marguerite Broquedis | ||||
1914 | |||||
1915 | Sense competició per la Primera Guerra Mundial | ||||
1916 | |||||
1917 | |||||
1918 | |||||
1919 | |||||
1920 | André Gobert | Suzanne Lenglen | |||
1921 | Jean Samazeuilh | ||||
1922 | Henri Cochet | ||||
1923 | François Blanchy | ||||
1924 | Jean Borotra | Julie Vlasto | |||
1925 | René Lacoste | Suzanne Lenglen | Jean Borotra René Lacoste | Suzanne Lenglen Julie Vlasto | Suzanne Lenglen Jacques Brugnon |
1926 | Henri Cochet | Vincent Richards Howard Kinsey | |||
1927 | René Lacoste | Cornelia Bouman | Henri Cochet Jacques Brugnon | Irene Bowder Peacock Bobbie Heine | Marguerite Broquedis Jean Borotra |
1928 | Henri Cochet | Helen Wills Moody | Jean Borotra Jacques Brugnon | Phoebe Watson Eileen Bennett | Eileen Bennett Henri Cochet |
1929 | René Lacoste | René Lacoste Jean Borotra | Lilí Álvarez Cornelia Bouman | ||
1930 | Henri Cochet | Henri Cochet Jacques Brugnon | Helen Wills Elizabeth Ryan | Cilly Aussem Bill Tilden | |
1931 | Jean Borotra | Cilly Aussem | George Lott John Van Ryn | Eileen Bennett Betty Nuthall | Betty Nuthall Patrick Spence |
1932 | Henri Cochet | Helen Wills Moody | Henri Cochet Jacques Brugnon | Helen Wills Elizabeth Ryan | Betty Nuthall Fred Perry |
1933 | Jack Crawford | Margaret Scriven Vivian | Pat Hughes Fred Perry | Simonne Mathieu Elizabeth Ryan | Margaret Scriven Jack Crawford |
1934 | Gottfried von Cramm | Jean Borotra Jacques Brugnon | Colette Rosambert Jean Borotra | ||
1935 | Fred Perry | Hilde Krahwinkel Sperling | Jack Crawford Adrian Quist | Margaret Scriven Kay Stammers | Lolette Payot Marcel Bernard |
1936 | Gottfried von Cramm | Jean Borotra Marcel Bernard | Simonne Mathieu Billie Yorke | Billie Yorke Marcel Bernard | |
1937 | Henner Henkel | Gottfried von Cramm Henner Henkel | Simonne Mathieu Yvon Petra | ||
1938 | Don Budge | Simone Mathieu | Bernard Destremau Yvon Petra | Simonne Mathieu Dragutin Mitic | |
1939 | Don McNeill | Don McNeill Charles Harris | Simonne Mathieu Jadwiga Jędrzejowska | Sarah Palfrey Cooke Elwood Cooke | |
1940 | Sense competició per la Segona Guerra Mundial | ||||
1941 | |||||
1942 | |||||
1943 | |||||
1944 | |||||
1945 | |||||
1946 | Marcel Bernard | Margaret Osborne duPont | Marcel Bernard Yvon Petra | Louise Brough Clapp Margaret Osborne | Pauline Betz Budge Patty |
1947 | József Asbóth | Patricia Canning Todd | Eustace Fannin Eric Sturgess | Sheila Piercey Eric Sturgess | |
1948 | Frank Parker | Nelly Adamson Landry | Lennart Bergelin Jaroslav Drobný | Doris Hart Patricia Canning Todd | Patricia Canning Todd Jaroslav Drobný |
1949 | Margaret Osborne duPont | Pancho Gonzalez Frank Parker | Louise Brough Clapp Margaret Osborne | Sheila Piercey Eric Sturgess | |
1950 | Budge Patty | Doris Hart | Bill Talbert Tony Trabert | Doris Hart Shirley Fry Irvin | Barbara Scofield Enrique Morea |
1951 | Jaroslav Drobný | Shirley Fry Irvin | Ken McGregor Frank Sedgman | Doris Hart Frank Sedgman | |
1952 | Doris Hart | ||||
1953 | Ken Rosewall | Maureen Connolly Brinker | Lew Hoad Ken Rosewall | Doris Hart Vic Seixas | |
1954 | Tony Trabert | Vic Seixas Tony Trabert | Maureen Connolly Nell Hall Hopman | Maureen Connolly Lew Hoad | |
1955 | Angela Mortimer Barrett | Beverly Baker Darlene Hard | Darlene Hard Gordon Forbes | ||
1956 | Lew Hoad | Althea Gibson | Don Candy Bob Perry | Angela Buxton Althea Gibson | Thelma Coyne Long Luis Ayala |
1957 | Sven Davidson | Shirley Bloomer Brasher | Mal Anderson Ashley Cooper | Shirley Bloomer Brasher Darlene Hard | Věra Suková Jiří Javorský |
1958 | Mervyn Rose | Zsuzsa Körmöczy | Ashley Cooper Neale Fraser | Rosa Reyes Yola Ramírez Ochoa | Shirley Bloomer Brasher Nicola Pietrangeli |
1959 | Nicola Pietrangeli | Christine Truman Janes | Nicola Pietrangeli Orlando Sirola | Sandra Reynolds Renee Schuurman | Yola Ramírez Ochoa Billy Knight |
1960 | Darlene Hard | Roy Emerson Neale Fraser | Maria Bueno Darlene Hard | Maria Bueno Bob Howe | |
1961 | Manuel Santana | Ann Haydon Jones | Roy Emerson Rod Laver | Sandra Reynolds Renee Schuurman | Darlene Hard Rod Laver |
1962 | Rod Laver | Margaret Smith | Roy Emerson Neale Fraser | Renee Schuurman Bob Howe | |
1963 | Roy Emerson | Lesley Turner | Roy Emerson Manuel Santana | Ann Haydon Jones Renee Schuurman | Margaret Smith Ken Fletcher |
1964 | Manuel Santana | Margaret Smith | Roy Emerson Ken Fletcher | Margaret Smith Lesley Bowrey | |
1965 | Fred Stolle | Lesley Turner | Roy Emerson Fred Stolle | ||
1966 | Tony Roche | Ann Haydon Jones | Clark Graebner Dennis Ralston | Margaret Smith Judy Tegart-Dalton | Annette Van Zyl Frew McMillan |
1967 | Roy Emerson | Françoise Durr | John Newcombe Tony Roche | Françoise Durr Gail Sherriff | Billie Jean King Owen Davidson |
1968 | Ken Rosewall | Nancy Richey | Ken Rosewall Fred Stolle | Françoise Durr Ann Haydon Jones | Françoise Durr Jean-Claude Barclay |
1969 | Rod Laver | Margaret Smith Court | John Newcombe Tony Roche | Margaret Smith Court Marty Riessen | |
1970 | Jan Kodeš | Ilie Năstase Ion Ţiriac | Gail Sherriff Françoise Durr | Billie Jean King Bob Hewitt | |
1971 | Evonne Goolagong Cawley | Arthur Ashe Marty Riessen | Françoise Durr Jean-Claude Barclay | ||
1972 | Andrés Gimeno | Billie Jean King | Bob Hewitt Frew McMillan | Billie Jean King Betty Stöve | Evonne Goolagong Kim Warwick |
1973 | Ilie Năstase | Margaret Smith Court | John Newcombe Tom Okker | Margaret Smith Court Virginia Wade | Françoise Durr Jean-Claude Barclay |
1974 | Björn Borg | Chris Evert | Dick Crealy Onny Parun | Chris Evert Olga Morozova | Martina Navrátilová Ivan Molina |
1975 | Brian Gottfried Raúl Ramírez | Chris Evert Martina Navrátilová | Fiorella Bonicelli Thomaz Koch | ||
1976 | Adriano Panatta | Sue Barker | Fred McNair Sherwood Stewart | Fiorella Bonicelli Gail Sherriff | Ilana Kloss Kim Warwick |
1977 | Guillermo Vilas | Mima Jaušovec | Brian Gottfried Raúl Ramírez | Regina Maršíková Pam Teeguarden | Mary Carillo John McEnroe |
1978 | Björn Borg | Virginia Ruzici | Gene Mayer Hank Pfister | Mima Jaušovec Virginia Ruzici | Renáta Tomanová Pavel Složil |
1979 | Chris Evert | Gene Mayer Sandy Mayer | Betty Stöve Wendy Turnbull | Wendy Turnbull Bob Hewitt | |
1980 | Victor Amaya Hank Pfister | Kathy Jordan Anne Smith | Anne Smith Billy Martin | ||
1981 | Hana Mandlíková | Heinz Günthardt Balázs Taróczy | Rosalyn Fairbank Tanya Harford | Andrea Jaeger Jimmy Arias | |
1982 | Mats Wilander | Martina Navrátilová | Sherwood Stewart Ferdi Taygan | Martina Navrátilová Anne Smith | Wendy Turnbull John Lloyd |
1983 | Yannick Noah | Chris Evert | Anders Järryd Hans Simonsson | Rosalyn Fairbank Candy Reynolds | Barbara Jordan Eliot Teltscher |
1984 | Ivan Lendl | Martina Navrátilová | Henri Leconte Yannick Noah | Martina Navrátilová Pam Shriver | Anne Smith Dick Stockton |
1985 | Mats Wilander | Chris Evert | Mark Edmondson Kim Warwick | Martina Navrátilová Heinz Günthardt | |
1986 | Ivan Lendl | John Fitzgerald Tomáš Šmíd | Martina Navrátilová Andrea Temesvári | Kathy Jordan Ken Flach | |
1987 | Steffi Graf | Anders Järryd Hank Pfister | Martina Navrátilová Pam Shriver | Pam Shriver Emilio Sánchez | |
1988 | Mats Wilander | Andrés Gómez Emilio Sánchez | Lori McNeil Jorge Lozano | ||
1989 | Michael Chang | Arantxa Sánchez Vicario | Jim Grabb Patrick McEnroe | Larisa Savchenko Neiland Natalia Zvereva | Manon Bollegraf Tom Nijssen |
1990 | Andrés Gómez | Monica Seles | Sergio Casal Emilio Sánchez | Jana Novotná Helena Suková | Arantxa Sánchez Vicario Jorge Lozano |
1991 | Jim Courier | John Fitzgerald Anders Järryd | Gigi Fernández Jana Novotná | Helena Suková Cyril Suk | |
1992 | Jakob Hlasek Marc Rosset | Gigi Fernández Natasha Zvereva | Arantxa Sánchez Vicario Mark Woodforde | ||
1993 | Sergi Bruguera | Steffi Graf | Luke Jensen Murphy Jensen | Eugenia Maniokova Andreï Olhovskiy | |
1994 | Arantxa Sánchez Vicario | Byron Black Jonathan Stark | Kristie Boogert Menno Oosting | ||
1995 | Thomas Muster | Steffi Graf | Jacco Eltingh Paul Haarhuis | Larisa Neiland Todd Woodbridge | |
1996 | Ievgueni Kàfelnikov | Ievgueni Kàfelnikov Daniel Vacek | Lindsay Davenport Mary Joe Fernandez | Patricia Tarabini Javier Frana | |
1997 | Gustavo Kuerten | Iva Majoli | Gigi Fernández Natasha Zvereva | Rika Hiraki Mahesh Bhupathi | |
1998 | Carles Moyà | Arantxa Sánchez Vicario | Jacco Eltingh Paul Haarhuis | Martina Hingis Jana Novotná | Venus Williams Justin Gimelstob |
1999 | Andre Agassi | Steffi Graf | Mahesh Bhupathi Leander Paes | Serena Williams Venus Williams | Katarina Srebotnik Piet Norval |
2000 | Gustavo Kuerten | Mary Pierce | Todd Woodbridge Mark Woodforde | Martina Hingis Mary Pierce | Mariaan de Swardt David Adams |
2001 | Jennifer Capriati | Mahesh Bhupathi Leander Paes | Virginía Ruano Pascual Paola Suárez | Virginía Ruano Pascual Tomás Carbonell | |
2002 | Albert Costa | Serena Williams | Paul Haarhuis Ievgueni Kàfelnikov | Cara Black Wayne Black | |
2003 | Juan Carlos Ferrero | Justine Henin | Bob Bryan Mike Bryan | Kim Clijsters Ai Sugiyama | Lisa Raymond Mike Bryan |
2004 | Gastón Gaudio | Anastasia Myskina | Xavier Malisse Olivier Rochus | Virginía Ruano Pascual Paola Suárez | Tatiana Golovin Richard Gasquet |
2005 | Rafael Nadal | Justine Henin | Jonas Björkman Maks Mirni | Daniela Hantuchová Fabrice Santoro | |
2006 | Lisa Raymond Samantha Stosur | Katarina Srebotnik Nenad Zimonjić | |||
2007 | Mark Knowles Daniel Nestor | Alicia Molik Mara Santangelo | Nathalie Dechy Andy Ram | ||
2008 | Ana Ivanović | Pablo Cuevas Luis Horna | Anabel Medina Garrigues Virginía Ruano Pascual | Viktória Azàrenka Bob Bryan | |
2009 | Roger Federer | Svetlana Kuznetsova | Lukas Dlouhy Leander Paes | Liezel Huber Bob Bryan | |
2010 | Rafael Nadal | Francesca Schiavone | Daniel Nestor Nenad Zimonjic | Serena Williams Venus Williams | Katarina Srebotnik Nenad Zimonjic |
2011 | Li Na | Max Mirnyi Daniel Nestor | Andrea Hlavacková Lucie Hradecká | Casey Dellacqua Scott Lipsky | |
2012 | Maria Xaràpova | Sara Errani Roberta Vinci | Sania Mirza Mahesh Bhupathi | ||
2013 | Serena Williams | Bob Bryan Mike Bryan | Iekaterina Makàrova Ielena Vesninà | Lucie Hradecká Frantisek Cermak | |
2014 | Maria Xaràpova | Julien Benneteau Edouard Roger-Vasselin | Hsieh Su-wei Peng Shuai | Anna-Lena Grönefeld Jean-Julien Rojer | |
2015 | Stan Wawrinka | Serena Williams | Ivan Dodig Marcelo Melo | Bethanie Mattek-Sands Lucie Šafářová | Bethanie Mattek-Sands Mike Bryan |
2016 | Novak Đoković | Garbiñe Muguruza | Feliciano López Marc López | Caroline Garcia Kristina Mladenovic | Martina Hingis Leander Paes |
2017 | Rafael Nadal | Jelena Ostapenko | Ryan Harrison Michael Venus | Bethanie Mattek-Sands Lucie Šafářová | Gabriela Dabrowski Rohan Bopanna |
2018 | Simona Halep | Pierre-Hugues Herbert Nicolas Mahut | Barbora Krejčíková Kateřina Siniaková | Latisha Chan Ivan Dodig | |
2019 | Ashleigh Barty | Kevin Krawietz Andreas Mies | Tímea Babos Kristina Mladenovic | ||
2020 | Iga Świątek | no celebrat | |||
2021 | Novak Đoković | Barbora Krejčíková | Pierre-Hugues Herbert Nicolas Mahut | Barbora Krejčíková Kateřina Siniaková | Desirae Krawczyk Joe Salisbury |
2022 | Rafael Nadal | Iga Świątek | Marcelo Arévalo Jean-Julien Rojer | Caroline Garcia Kristina Mladenovic | Ena Shibahara Wesley Koolhof |
2023 | Novak Đoković | Ivan Dodig Austin Krajicek | Hsieh Su-wei Wang Xinyu | Miyu Kato Tim Pütz |
Vegeu també
- Campions d'individual masculí del Torneig de Roland Garros
- Campiones d'individual femení del Torneig de Roland Garros
- Campions de dobles masculins del Torneig de Roland Garros
- Campiones de dobles femenins del Torneig de Roland Garros
- Campions de dobles mixts del Torneig de Roland Garros
Enllaços externs
- Web oficial (francès) (anglès) (castellà)