Rem als Jocs Olímpics d'estiu de 2012
Comitè Olímpic Internacional
← 2008
2016 →
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 2012, realitzats a la ciutat de Londres (Anglaterra, Regne Unit), es disputaren catorze proves de rem, les mateixes que en l'edició anterior, vuit en categoria masculina i sis en categoria femenina.[1]
Les proves es realitzaren entre els dies 28 de juliol i el 4 d'agost a les instal·lacions del Dorney Lake. Participaren un total de 550 remers, 353 homes i 197 dones.
Calendari
P | Preliminars | R | Repesca | ¼ | Quarts de final | ½ | Semifinals | F | Final |
Prova↓/Data[2] → | 28 juliol | 29 juliol | 30 juliol | 31 juliol | 1 agost | 2 agost | 3 agost | 4 agost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scull individual masculí | P | R | ¼ | ½ | F | |||
Dos sense timoner masculí | P | R | ½ | F | ||||
Doble Scull masculí | P | R | ½ | F | ||||
Doble Scull lleuger masculí | P | R | ½ | F | ||||
Quatre sense timoner masculí | P | R | ½ | F | ||||
Quàdruple Scull masculí | P | R | ½ | F | ||||
Quatre sense timoner lleuger masculí | P | R | ½ | F | ||||
Vuit amb timoner masculí | P | R | F | |||||
Scull individual femení | P | R | ¼ | ½ | F | |||
Dos sense timoner femení | P | R | F | |||||
Doble Scull femení | P | R | F | |||||
Doble Scull lleuger femení | P | R | ½ | F | ||||
Quàdruple Scull femení | P | R | F | |||||
Vuit amb timoner femení | P | R | F |
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze |
Scull individual detalls | Mahe Drysdale (NZL) | Ondřej Synek (CZE) | Alan Campbell (GBR) |
Doble Scull detalls | Nova Zelanda Nathan Cohen Joseph Sullivan | Itàlia Alessio Sartori Romano Battisti | Eslovènia Luka Spik Iztok Cop |
Doble Scull lleuger detalls | Dinamarca Mads Rasmussen Rasmus Quist Hansen | Regne Unit Zac Purchase Mark Hunter | Nova Zelanda Storm Uru Peter Taylor |
Quàdruple Scull detalls | Alemanya Karl Schulze Philipp Wende Lauritz Schoof Tim Grohmann | Croàcia David Šain Martin Sinković Damir Martin Valent Sinković | Austràlia Chris Morgan Karsten Forsterling James McRae Daniel Noonan |
Dos sense timoner detalls | Nova Zelanda Eric Murray Hamish Bond | França Germain Chardin Dorian Mortelette | Regne Unit George Nash William Satch |
Quatre sense timoner detalls | Regne Unit Alex Gregory Tom James Pete Reed Andrew Triggs-Hodge | Austràlia James Chapman Joshua Dunkley-Smith Drew Ginn William Lockwood | Estats Units Charlie Cole Scott Gault Glenn Ochal Henrik Rummel |
Quatre sense timoner lleuger detalls | Sud-àfrica James Thompson Matthew Brittain John Smith Sizwe Ndlovu | Regne Unit Peter Chambers Rob Williams Richard Chambers Chris Bartley | Dinamarca Kasper Winther Morten Jorgensen Jacob Barsoe Eskild Ebbesen |
Vuit amb timoner detalls | Alemanya Filip Adamski Andreas Kuffner Eric Johannesen Maximilian Reinelt Richard Schmidt Lukas Mueller Florian Mennigen Kristof Wilke Martin Sauer | Canadà Gebriel Bergen Douglas Csima Rob Gibson Conlin McCabe Malcolm Howard Andrew Byrnes Jeremiah Brown Will Crothers Brian Price | Regne Unit Alex Partridge James Foad Tom Ransley Richard Egington Mohamed Sbihi Greg Searle Matthew Langridge Constantine Louloudis Phelan Hill |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze |
Scull individual detalls | Miroslava Knapkova (CZE) | Fie Udby Erichsen (DEN) | Kim Crow (AUS) |
Doble Scull detalls | Regne Unit Anna Watkins Katherine Grainger | Austràlia Kim Crow Brooke Pratley | Polònia Magdalena Fularczyk Julia Michalska |
Doble Scull lleuger detalls | Regne Unit Katherine Copeland Sophie Hosking | R.P. de la Xina Xu Dongxiang Huang Wenyi | Grècia Christina Giazitzidou Alexandra Tsiavou |
Quàdruple Scull detalls | Ucraïna Kateryna Tarasenko Nataliya Doovgodko Anastasiia Kozhenkova Yana Dementieva | Alemanya Annekatrin Thiele Carina Baer Julia Richter Britta Oppelt | Estats Units Natalie Dell Kara Kohler Megan Kalmoe Adrienne Martelli |
Dos sense timoner detalls | Regne Unit Helen Glover Heather Stanning | Austràlia Kate Hornsey Sarah Tait | Nova Zelanda Juliette Haigh Rebecca Scown |
Vuit amb timoner detalls | Estats Units Erin Cafaro Zsuzsanna Francia Esther Lofgren Taylor Ritzel Meghan Musnicki Eleanor Logan Caroline Lind Caryn Davies Mary Whipple | Canadà Janinbe Hanson Rachelle Viinberg Krista Guloein Lauren Wilkinson Natalie Mastracci Ashley Brzozowicz Darcy Marquardt Andreanne Morin Lesley Thompson-Willie | Països Baixos Jacobine Veenhoven Nienke Kingma Chantal Achterberg Sytske de Groot Roline Repelaer van Driel Claudia Belderbos Carline Bouw Annemiek de Haan Anne Schellekens |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Regne Unit | 4 | 2 | 3 | 9 |
2 | Nova Zelanda | 3 | 0 | 2 | 5 |
3 | Alemanya | 2 | 1 | 0 | 3 |
4 | Dinamarca | 1 | 1 | 1 | 3 |
5 | Txèquia | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | Estats Units | 1 | 0 | 2 | 3 |
7 | Sud-àfrica | 1 | 0 | 0 | 1 |
Ucraïna | 1 | 0 | 0 | 1 | |
9 | Austràlia | 0 | 3 | 2 | 5 |
10 | Canadà | 0 | 2 | 0 | 2 |
11 | Croàcia | 0 | 1 | 0 | 1 |
França | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Itàlia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
R.P. de la Xina | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Eslovènia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Grècia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Països Baixos | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Polònia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 14 | 14 | 14 | 42 |
Referències
Enllaços externs
- www.sports-reference.com - Rowing at the 2012 London Summer Games Arxivat 2012-08-02 a Wayback Machine.(anglès)