Zlatá medaile 2021/2022 ŠK Slovan Bratislava
Zlatá medaile 2022/2023 ŠK Slovan Bratislava
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 27. březnu 2024
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 20. dubnu 2022
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivan Šaponjić [ivan šaponjič] (srbsky Иван Шапоњић; * 2. srpna 1997, Nova Varoš[1]) je srbský fotbalový útočník a bývalý mládežnický reprezentant, od srpna 2023 hráč tureckého klubu Ümraniyespor, kde je na hostování ze slovenského týmu ŠK Slovan Bratislava. V zahraničí působil na klubové úrovni v Portugalsku, Belgii, Španělsku a Turecku. Nastupuje ve středu útoku.[1]

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal v mužstvu Zlatar Nova Varoš. V mládeži dále působil v klubech FK Sloboda Užice a FK Partizan z hlavního města Bělehradu, jehož je odchovanec.

FK Partizan

V průběhu ročníku 2013/14 se propracoval do prvního týmu. Ligový debut v dresu "áčka" Partizanu si odbyl 30. listopadu 2013 ve 14. kole v souboji s mužstvem FK Spartak Subotica, na hrací plochu přišel v 77. minutě a podílel se na domácím vítězství v poměru 2:0.[2] V době debutu mu bylo teprve pouze 16 let.[3]

Sezóna 2014/15

Své první dva přesné ligové zásahy v sezoně si připsal ve 22. a 23. kole, kdy vsítil po jednom gólu do sítí klubů OFK Bělehrad (výhra 3:1)[4] a FK Mladost Lučani (výhra 3:0).[5] Potřetí v ročníku skóroval 29. dubna 2015, kdy dal v souboji s týmem FK Jagodina ve 28. minutě jedinou a tudíž vítěznou branku v zápase.[6] Následně se trefil proti celku FK Novi Pazar, když ve 42. minutě vyrovnával na konečných 1:1.[7] V jarní části sezony 2014/15 získal s Partizanem ligový titul.[3] S bělehradským mužstvem došel také až do finále domácího poháru. V něm nehrál, jeho spoluhráči podlehli městskému rivalovi klubu FK Cukaricki 0:1.

Sezóna 2015/16

S Partizanem postoupil přes tým FC Dila Gori z Gruzie (výhry 1:0 doma a 2:0 venku) a rumunské mužstvo FC Steaua București (remíza 1:1 venku a výhra 4:2 doma) do čtvrtého předkola - play-off Ligy mistrů UEFA 2015/16, v němž jej vyřadil kvůli pravidlu venkovních gólů po venkovní prohře 0:1 a domácí výhře 2:1 klub FK BATE z Běloruska. Se spoluhráči však byli zařazeni do základní skupiny L Evropské ligy UEFA 2015/16, kde v konfrontaci s týmy AZ Alkmaar (Nizozemsko) - (výhry 3:2 doma a 2:1 venku), FC Augsburg (Německo) - (výhra 3:1 venku a prohra 1:3 doma) a Athletic Bilbao (Španělsko) - (prohry 0:2 doma a 1:5 venku) se ziskem devíti bodů na třetím místě tabulky a do vyřazovací části nepostoupili. Šaponjić v tomto ročníku pohárové Evropy zaznamenal jeden gól a to v odvetě s BATE.

Svoji první a druhou ligovou branku v této sezoně dal v 72. a 80. minutě ve druhém kole hraném 25. července 2015 v souboji s mužstvem FK Jagodina, ve kterém se svými spoluhráči porazili soupeře na domácím trávníku vysoko 6:0.[8] Potřetí v ročníku skóroval 29. srpna 2015 proti klubu OFK Bělehrad (výhra 2:1), když ve 36. minutě zvyšoval na 2:0.[9] Na jaře 2016 získal Partizan Srbský pohár, na jehož zisku se Šaponjić částečně podílel.

Benfica Lisabon

Na začátku roku 2016 přestoupil do Portugalska do slavné Benfici Lisabon[3], kde s úřadujícím mistrem sezony 2014/15 nejvyšší soutěže uzavřel kontrakt na pět a půl roku. V Benfice během celého svého působení neodehrál žádný zápas za A-tým, nastupoval pouze za rezervu, v jejímž dresu během dvě a půl sezony vsítil 14 gólů v 68 zápasech.

SV Zulte-Waregem (hostování)

Před ročníkem 2017/18 zamířil z Lisabonu kvůli většímu hernímu vytížení na hostování do belgického mužstva SV Zulte-Waregem.[3] Za klub krátce po svém příchodu odehrál zápas v tamním Superpoháru, kde tehdejšímu mistrovi týmu RSC Anderlecht podlehli se spoluhráči 1:2. S Waregemem se představil rovněž v základní skupině K Evropské ligy UEFA 2017/18, kde s ním v soubojích s mužstvy OGC Nice (Francie) - (prohry doma 1:5 a venku 1:3), SS Lazio (Itálie) - (prohra venku 0:2 a výhra doma 3:2) a Vitesse (Nizozemsko) - (remíza doma 1:1 a výhra venku 2:0) skončil se ziskem sedmi bodů na třetím místě tabulky, což na postup do jarního play-off nestačilo.

Svůj první ligový start v dresu Zulte-Waregem absolvoval v úvodním kole, kdy proti klubu KAS Eupen odehrál 77 minut a svými dvěma góly pomohl k vysokému venkovnímu vítězství v poměru 5:0.[10] Potřetí v sezoně se trefil ve třetí minutě v souboji s týmem KAA Gent (výhra 1:0).[11] 23. ledna 2018 ve 23. kole dal v nastaveném čase druhého poločasu rozhodující branku na konečných 2:1 v duelu s mužstvem Standard Lutych, na hřiště přitom přišel až v 87. minutě.[12] Popáté v ročníku vsítil gól ve 29. kole proti klubu RSC Anderlecht (prohra 2:3).[13] Svoji celkově šestou ligovou brankou v sezoně zaznamenal 23. května 2018 ve 114. minutě utkání proti týmu KSC Lokeren a se Zulte postoupil po výhře 3:2 po prodloužení do finále play-off o Evropskou ligu. V němž však se spoluhráči nestačili na mužstvo KRC Genk, kterému podlehli 0:2.

Atlético Madrid

V létě 2019 přestoupil do španělského velkoklubu Atlético Madrid, který tehdy trénoval Diego Simeone.[3] S týmem uzavřel tříletou smlouvu a zamířil do něj údajně za 500 tisíc €. Debut v lize za Atlético si odbyl ve 21. kole hraném 26. ledna 2020, kdy při bezbrankové remíze s celkem CD Leganés přišel na hrací plochu v 88. minutě.[14] V mužstvu z hlavního města se i kvůli konkurenci (mj. Luise Suáreze) či zranění prakticky vůbec neprosadil. V lize nastoupil pouze ke dvěma střetnutím a tři duely si připsal v Copa del Rey.

Cádiz CF (hostování)

Před druhou částí ročníku 2020/21 odešel z Atlética hostovat do klubu Cádiz CF.[3] První ligový zápas zde absolvoval shodou okolností proti Atléticu Madrid. Odehrál 25 minut, ale domácí porážce v poměru 2:4 nezabránil.[15] Poprvé a zároveň naposledy v lize během tohoto angažmá se zapsal mezi střelce ve 36. kole v souboji s týmem CA Osasuna (prohra 2:3), když ve 49. minutě srovnával na průběžných 1:1.[16] Po půl roce se vrátil do Atlética.

ŠK Slovan Bratislava

Sezóna 2021/22

V lednu 2022 zamířil na přestup na Slovensko do Slovanu Bratislava, který o něj už měl zájem během jeho působení v Benfice Lisabon. S vedením mužstva uzavřel tříletý kontrakt s následnou opcí na 18 měsíců a dostal dres s číslem devět.[3][17] Ligový debut v dresu Slovanu si odbyl 12. února 2022 ve 20. kole proti týmu FK Senica (výhra 5:0), na trávník přišel v 68. minutě namísto Andreho Greena a dal gól na 4:0.[18] Další přesný zásah zaznamenal o týden později, kdy se podílel na skvělém obratu skóre z 0:3 na 4:3 nad mužstvem FK Pohronie.[19] Své třetí a čtvrté branky v sezoně docílil ve 25. a 26. kole, kdy dal po jednom gólu do sítě klubu ŠKF Orion Tip Sereď (výhra 5:1)[20] a v derby se Spartakem Trnava (výhra 1:0).[21] V ročníku 2021/22 pomohl svému zaměstnavateli již ke čtvrtému titulu v řadě, což Slovan dokázal jako první v historii slovenského fotbalu.[22]

Sezóna 2022/23

Se Slovanem postoupil po domácí remíze 0:0 a venkovním vítězství 2:1 po prodloužení přes Dinamo Batumi z Gruzie do druhého předkola Ligy mistrů UEFA 2022/23, v němž však nestačili po výhře 2:1 venku a prohře 1:4 doma na maďarský celek Ferencvárosi TC z hlavního města Budapešti. Následně nepřešli ani po přesunu do třetího předkola Evropské ligy UEFA 2022/23 přes Olympiakos Pireus z Řecka (remíza 1:1 venku a prohra 2:3 doma po penaltovém rozstřelu), avšak se spoluhráči hráli ještě ve čtvrtém předkole - play-off Evropské konferenční ligy UEFA 2022/23 proti bosenskému týmu HŠK Zrinjski Mostar, kde po venkovní prohře 0:1 a výhře 3:1 po rozstřelu z pokutových kopů vybojovali postup do skupinové fáze této soutěže. Se Slovanem Bratislava byl zařazen do základní skupiny H, kde v konfrontaci se soupeři: FC Basilej (Švýcarsko) - (výhra 2:0 venku a remíza 3:3 doma), FK Žalgiris (Litva) - (remíza 0:0 doma a výhra 2:1 venku) a FC Pjunik Jerevan (Arménie) - (prohra 0:2 venku a výhra 2:1 doma)[23] s ním postoupil se ziskem 11 bodů jako vítěz skupiny poprvé v novodobé historii Slovanu do jarní vyřazovací fáze některé evropské pohárové soutěže. V ní však nenastoupil, jelikož v zimě odešel. Celkem v tomto ročníku pohárové Evropy odehrál 10 zápasů, ve kterých se jednou střelecky prosadil, konkrétně v odvetě s Olympiakosem.

Poprvé v sezoně skóroval 7. 8. 2022 v souboji s tehdejším nováčkem ligy mužstvem MFK Skalica (výhra 3:0), když v 52. minutě z penalty zvyšoval na 2:0.[24] Následně se střelecky prosadil v duelu s Tatranem Liptovský Mikuláš (výhra 5:1), když v 53. minutě dával na 2:1.[25] V průběhu podzimní části ročníku byl kvůli neuspokojivým výkonům původně do konce podzimu stejně jako jeho tehdejší spoluhráči Richard Križan a Uche Agbo přeřazen do juniorky tedy rezervy tehdy hrající druhou slovenskou ligu. Na konci sezony vybojoval Slovan historicky pátý titul v řadě, na jehož zisku se Šaponjić částečně podílel.

Bandırmaspor (hostování)

V zimním přestupovém období ročníku 2022/23 odešel ze Slovanu na hostování s opcí na přestup do tehdy druholigového tureckého Bandırmasporu.[26] Při své ligové premiéře v dresu tohoto klubu ve 23. kole hraném 4. února 2023 proti Denizlisporu (prohra 1:4), přišel na hřiště jako střídající hráč a v 66. minutě zaznamenal branku. Podruhé v dresu Bandırmasporu se trefil o měsíc později v souboji s týmem Ankara Keçiörengücü S.K. (prohra 1:3) a v 59. minutě otevřel střelecký účet utkání. V rozmezí 33.-35. kola vsítil celkem pět gólů, konkrétně se třikrát prosadil proti Altınordu F.K. (remíza 3:3) a po jedné brance dal v soubojích se Sakaryasporem (výhra 3:2) a s mužstvem BB Erzurumspor (prohra 2:4). Svůj osmý přesný zásah za tento klub si připsal v duelu s Pendiksporem při venkovní prohře 1:2. Po sezoně 2022/23 mu v Bandırmaspor skončilo hostování a vrátil se do Slovanu Bratislava, kde se však s "áčkem" nepřipravoval.

Ümraniyespor (hostování)

V srpnu 2023 zamířil opět hostovat do Turecka, konkrétně na rok s předkupním právem na přestup do Ümraniyesporu tehdy působícího v tamní druhé lize.[27]