Kanadská hokejová reprezentace
Tento článek není dostatečně ozdrojován, a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.
Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.
Kanada | |
---|---|
Přezdívka | Équipe Canada / Team Canada |
Asociace | Hockey Canada |
Trenér | André Tourigny |
Asistenti | Troy Ryan D. J. Smith Alex Tanguay |
Manažer | George McPhee Brad Treliving |
Nejvíce startů | Sean Burke (156 zápasů) |
Nejvíce bodů | Cliff Ronning (156 bodů) |
Kód IIHF | CAN |
První zápas | |
Kanada 8:1 Švýcarsko (Les Avants, Švýcarsko; 10. ledna 1910) | |
Nejvyšší výhra | |
Kanada 47:0 Dánsko (Stockholm, Švédsko; 12. února 1949) | |
Nejvyšší prohra | |
Sovětský svaz 11:1 Kanada (Vídeň, Rakousko; 24. dubna 1977) | |
Mistrovství světa | |
Elitní skupina | 74× (poprvé v roce 1920) |
Nejlepší výsledek | (1930, 1931, 1934, 1935, 1937, 1938, 1939, 1950, 1951, 1955, 1958, 1959, 1961, 1994, 1997, 2003, 2004, 2007, 2015, 2016, 2021, 2023) 2022 |
Olympijský turnaj | |
Účasti | 23× (poprvé v roce 1920) |
Nejlepší výsledek | (1920, 1924, 1928, 1932, 1948, 1952, 2002, 2010, 2014) |
Světový pohár | |
Účasti | 8× (poprvé v roce 1976) |
Nejlepší výsledek | (1972, 1976, 1984, 1987, 1991, 2004, 2016) |
Kanadská hokejová reprezentace je jedním z šesti nejsilnějších hokejových týmů světa (vedle reprezentací Ruska, Finska, Švédska, USA a Česka – tato skupina bývá označována jako „Velká šestka“).[1]
Lední hokej na olympijských hrách
Mistrovství světa
Hokej na MS | Místo turnaje | Umístění | Soupisky | Trenér | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
MS – 1930 | Francie Francie (Chamonix) Německo Německo (Berlín) | Soupiska | Les Allen | ||||||||||
MS – 1931 | Polsko Polsko (Krynica) | Soupiska | Blake Watson | ||||||||||
MS – 1933 | ČSR (Praha) | Soupiska | Harold Ballard | ||||||||||
MS – 1934 | Itálie Itálie (Milán) | Soupiska | Johnny Walker | ||||||||||
MS – 1935 | Švýcarsko Švýcarsko (Davos) | Soupiska | Scotty Oliver | ||||||||||
MS – 1937 | Velká Británie (Londýn) | Soupiska | John Achtzener | ||||||||||
MS – 1938 | ČSR (Praha) | Soupiska | Max Silverman | ||||||||||
MS – 1939 | Švýcarsko Švýcarsko (Basilej, Curych) | Soupiska | Elmer Piper | ||||||||||
MS – 1947 | ČSR (Praha) | Ne | |||||||||||
MS – 1949 | Švédsko Švédsko (Stockholm) | Soupiska | Max Silverman | ||||||||||
MS – 1950 | Velká Británie (Londýn) | Soupiska | Jimmy Grahams | ||||||||||
MS – 1951 | Francie Francie (Paříž) | Soupiska | Dick Gray | ||||||||||
MS – 1953 | Švýcarsko Švýcarsko (Basilej, Curych) | Ne | |||||||||||
MS – 1954 | Švédsko Švédsko (Stockholm) | Soupiska | Gregory Currie | ||||||||||
MS – 1955 | NSR (Krefeld, Düsseldorf, Dortmund, Köln) | Soupiska | Grant Warwick | ||||||||||
MS – 1957 | SSSR (Moskva) | Ne | |||||||||||
MS – 1958 | Norsko Norsko (Oslo) | Soupiska | Sidney Smith | ||||||||||
MS – 1959 | Československo Československo (Bratislava, Ostrava, Brno, Kladno, Kolín, Praha) | Soupiska | Ike Hildebrand | ||||||||||
MS – 1961 | Švýcarsko Švýcarsko (Ženeva, Lausanne) | Soupiska | Robert Kromm | ||||||||||
MS – 1962 | USA (Colorado Springs, Denver) | Soupiska | Lloyd Roubell | ||||||||||
MS – 1963 | Švédsko Švédsko (Stockholm) | 4. místo | Soupiska | Robert Kromm | |||||||||
MS – 1965 | Finsko Finsko (Tampere, Pori) | 4. místo | Soupiska | Gordon Simpson, páter David Bauer | |||||||||
MS – 1966 | Jugoslávie Jugoslávie (Lublaň) | Soupiska | páter David Bauer | ||||||||||
MS – 1967 | Rakousko Rakousko (Vídeň) | Soupiska | Jackie McLeod | ||||||||||
MS – 1969 | Švédsko Švédsko (Stockholm) | 4. místo | Soupiska | Jackie McLeod | |||||||||
MS – 1970 | Švédsko Švédsko (Stockholm) | Ne | |||||||||||
MS – 1971 | Švýcarsko Švýcarsko (Bern, Ženeva) | Ne | |||||||||||
MS – 1972 | ČSSR (Praha) | Ne | |||||||||||
MS – 1973 | SSSR (Moskva) | Ne | |||||||||||
MS – 1974 | Finsko Finsko (Helsinky) | Ne | |||||||||||
MS – 1975 | NSR (Mnichov, Düsseldorf) | Ne | |||||||||||
MS – 1976 | Polsko Polsko (Katovice) | Ne | |||||||||||
MS – 1977 | Rakousko Rakousko (Vídeň) | 4. místo | Soupiska | John Wilson | |||||||||
MS – 1978 | ČSSR (Praha) | Soupiska | Harry Howell, Marshall Johnston | ||||||||||
MS – 1979 | SSSR (Moskva) | 4. místo | Soupiska | Marshall Johnstone, Andre Budrias | |||||||||
MS – 1981 | Švédsko Švédsko (Stockholm, Göteborg) | 4. místo | Soupiska | Don Cherry | |||||||||
MS – 1982 | Finsko Finsko (Tampere, Helsinky) | Soupiska | Marshall Johnston | ||||||||||
MS – 1983 | NSR (Düsseldorf, Dortmund, Mnichov) | Soupiska | Dave King | ||||||||||
MS – 1985 | ČSSR (Praha) | Soupiska | Doug Carpenter, Ron Smith | ||||||||||
MS – 1986 | SSSR (Moskva) | Soupiska | Pat Quinn, Mike Merfy | ||||||||||
MS – 1987 | Rakousko Rakousko (Vídeň) | 4. místo | Soupiska | Dave King | |||||||||
MS – 1989 | Švédsko Švédsko (Stockholm) | Soupiska | Dave King | ||||||||||
MS – 1990 | Švýcarsko Švýcarsko (Bonn, Fribourg) | 4. místo | Soupiska | Dave King, Brian Murray | |||||||||
MS – 1991 | Finsko Finsko (Turku, Tampere, Helsinky) | Soupiska | Dave King | ||||||||||
MS – 1992 | ČSFR (Praha, Bratislava) | 8. místo | Soupiska | Dave King | |||||||||
MS – 1993 | SRN (Dortmund, Mnichov) | 4. místo | Soupiska | Mike Keenan | |||||||||
MS – 1994 | Itálie Itálie (Canezei, Bolzano, Milán) | Soupiska | George Kingston | ||||||||||
MS – 1995 | Švédsko Švédsko (Stockholm) | Soupiska | Tom Renney | ||||||||||
MS – 1996 | Rakousko Rakousko (Vídeň) | Soupiska | Tom Renney | ||||||||||
MS – 1997 | Finsko Finsko (Helsinky, Turku, Tampere) | Soupiska | Andy Murray, Mike Johnston | ||||||||||
MS – 1998 | Švýcarsko Švýcarsko (Curych, Basilej) | 6. místo | Andy Murray | ||||||||||
MS – 1999 | Norsko Norsko (Hamar, Lillehammer, Oslo) | 4. místo | Soupiska | Mike Johnston, Willie Desjardins | |||||||||
MS – 2000 | Rusko Rusko (Petrohrad) | 4. místo | Soupiska | Tom Renney, Butch Goring | |||||||||
MS – 2001 | Německo Německo (Norimberk, Kolín nad Rýnem, Hannover) | 5. místo | Soupiska | Wayne Fleming, Guy Carbonneau | |||||||||
MS – 2002 | Švédsko Švédsko (Göteborg, Jönköping, Karlstad) | 6. místo | Soupiska | Wayne Fleming, Ken Hitchcock | |||||||||
MS – 2003 | Finsko Finsko (Helsinky) | Soupiska | Andy Murray, Robert Cookson | ||||||||||
MS – 2004 | Česko Česko (Praha, Ostrava) | Soupiska | Michael Babcock, Thomas Renney, Todd Woodcroft | ||||||||||
MS – 2005 | Rakousko Rakousko (Vídeň, Innsbruck) | Soupiska | Mark Habscheid, Tom Renney, Craig MacTavish | ||||||||||
MS – 2006 | Lotyšsko Lotyšsko (Riga) | 4. místo | Soupiska | Marc Habscheid, Trent Yawney, Claude Julien | |||||||||
MS – 2007 | Rusko Rusko (Moskva, Petrohrad) | Soupiska | Andy Murray, Michael Johnston, Gerard Gallant | ||||||||||
MS – 2008 | Kanada Kanada (Québec, Halifax) | Soupiska | Ken Hitchcock, Pat Burns | ||||||||||
MS – 2009 | Švýcarsko Švýcarsko (Bern, Kloten) | Soupiska | Lindy Ruff, Barry Trotz, Dave Tippett | ||||||||||
MS – 2010 | Německo Německo (Kolín nad Rýnem a Mannheim) | 7. místo | Soupiska | Craig MacTavish | |||||||||
MS – 2011 | Slovensko Slovensko | 5. místo | Soupiska | Ken Hitchcock, Scott Arniel | |||||||||
MS – 2012 | Finsko Finsko a Švédsko Švédsko | 5. místo | Soupiska | Brent Sutter | |||||||||
MS – 2013 | Finsko Finsko a Švédsko Švédsko | 5. místo | Soupiska | Lindy Ruff | |||||||||
MS – 2014 | Bělorusko Bělorusko (Minsk) | 5. místo | Soupiska | Dave Tippett | |||||||||
MS – 2015 | Česko Česko (Praha, Ostrava) | Soupiska | Todd McLellan, Peter DeBoer, Bill Peters | ||||||||||
MS – 2016 | Rusko Rusko (Moskva, Petrohrad) | Soupiska | Bill Peters | ||||||||||
MS – 2017 | Německo Německo (Kolín nad Rýnem) a Francie Francie (Paříž) | Soupiska | Bill Peters, Dave Cameron, Mike Yeo, George McPhee | ||||||||||
MS – 2018 | Dánsko Dánsko (Kodaň, Herning) | 4. místo | Soupiska | Bill Peters, Robert Boughner, Mike Yeo | |||||||||
MS – 2019 | Slovensko Slovensko (Bratislava, Košice) | Soupiska | Alain Vigneault, Kirk Muller, Lindy Ruff | ||||||||||
MS – 2020 | Švýcarsko Švýcarsko (Curych, Lausanne) | Zrušeno kvůli pandemii covidu-19 | |||||||||||
MS – 2021 | Lotyšsko Lotyšsko (Riga) | Soupiska | Gerard Gallant, Michael Dyck, Michael Kelly, Andre Tourigny | ||||||||||
MS – 2022 | Finsko Finsko (Helsinky a Tampere) | Soupiska | Claude Julien | ||||||||||
MS – 2023 | Lotyšsko Lotyšsko a Finsko Finsko (Riga, Tampere) | Soupiska | André Tourigny | ||||||||||
MS – 2024 | (Praha, Ostrava) | Soupiska |
Kanadský pohár
Rok | Místa turnaje | Umístění |
---|---|---|
KP – 1976 | Montreal, Toronto, Philadelphia, Winnipeg, Ottawa, Quebec | |
KP – 1981 | Montreal, Winnipeg, Ottawa, Edmonton | |
KP – 1984 | Halifax, Montreal, Calgary, London, Edmonton, Vancouver, Buffalo | |
KP – 1987 | Calgary, Hamilton, Ottawa, Halifax, Montreal, Sydney | |
KP – 1991 | Toronto, Hamilton, Montreal, Ottawa, Quebec, Saskatoon, Chicago, Detroit, Pittsburgh |
Světový pohár
Rok | Místa turnaje | Umístění |
---|---|---|
SP – 1996 | Stockholm, Helsinky, Praha, Garmisch-Partenkirchen, Ottawa, Philadelphia, Montreal, Vancouver, New York | |
SP – 2004 | Helsinky, Stockholm, Montreal, Kolín nad Rýnem, Saint Paul, Praha, Toronto | |
SP – 2016 | Columbus, Ottawa, Pittsburgh, Toronto |
Galerie dresů reprezentace
MS 1990 | ZOH 1994 | ZOH 1998 | MS 1998 | MS 1999–2001 |
MS 2014-2016 | MS 2017 | ZOH 2018 | MS 2018 |
MS 2021 | ZOH 2022 | MS 2022 | SP 2016 |
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace. Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty. |
Reference
- ↑ http://hokej.idnes.cz/hokej-svetovy-pohar-2016-0ba-/reprezentace.aspx?c=A141118_203920_reprezentace_rou
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Kanadská hokejová reprezentace na Wikimedia Commons
- Kanadská hokejová reprezentace na IIHF
Olympijští vítězové v ledním hokeji – turnaj | |
---|---|
|
Mistrovství světa v ledním hokeji | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Hokejové reprezentace | |
---|---|
Elitní skupina 2024 | |
1. divize 2024 | |
2. divize 2024 | |
3. divize 2024 | A: JAR • Kyrgyzstán • Lucembursko • Mexiko • Thajsko • Turkmenistán • B: Bosna a Hercegovina • Hongkong • Írán • Filipíny • Severní Korea • Singapur |
4. divize 2024 | |
Development Cup 2023 | |
Arabský pohár 2023 | |
Panamerický turnaj 2017 | |
Dočasně neaktivní v soutěžích | |
Dosud nikdy neaktivní v soutěžích | |
Zaniklé týmy | |
(* nejsou členy IIHF, ** členové IIHF aktivní pouze v in-line hokeji, *** Zákaz startu) |
Portály: Kanada | Lední hokej