Azerbaijan at the 2008 Summer Olympics
Sporting event delegation
Azerbaijan at the 2008 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | AZE |
NOC | National Olympic Committee of the Azerbaijani Republic |
Website | www |
in Beijing | |
Competitors | 44 in 10 sports |
Flag bearers | Farid Mansurov (opening) Shahin Imranov (closing) |
Medals Ranked 40th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Russian Empire (1900–1912) Soviet Union (1952–1988) Unified Team (1992) |
Azerbaijan sent a team to compete at the 2008 Summer Olympics in Beijing, China. In total 44 Azerbaijani athletes went to Beijing, including 14 women.
Medalists
|
|
Competitors
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Athletics | 2 | 0 | 2 |
Boxing | 2 | 0 | 2 |
Equestrian | 1 | 0 | 1 |
Gymnastics | 0 | 8 | 8 |
Judo | 5 | 1 | 6 |
Shooting | 0 | 1 | 1 |
Swimming | 1 | 1 | 2 |
Taekwondo | 1 | 0 | 1 |
Weightlifting | 5 | 0 | 5 |
Wrestling | 13 | 3 | 16 |
Total | 30 | 14 | 44 |
Athletics
- Key
- Note – Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Men
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Ruslan Abbasov | 100 m | 10.58 | 5 | did not advance | |||||
Ramil Guliyev | 200 m | 20.78 | 2 Q | 20.66 | 5 | did not advance |
Boxing
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Samir Mammadov | Flyweight | Nhaila (MAR) W 19–4 | Jongjohor (THA) L 2–10 | did not advance | |||
Shahin Imranov | Featherweight | Jafarov (KAZ) W 9–5 | Izoria (GEO) W 18–9 | Torriente (CUB) W 16–14 | Djelkhir (FRA) L WO | Did not advance |
Equestrian
Show jumping
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Total | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round A | Round B | |||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Jamal Rahimov | Ionesco De Brekka | Individual | 1 | =14 | Eliminated | did not advance |
Gymnastics
Rhythmic
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rope | Hoop | Clubs | Ribbon | Total | Rank | Rope | Hoop | Clubs | Ribbon | Total | Rank | ||
Aliya Garayeva | Individual | 17.875 | 16.850 | 17.625 | 16.850 | 69.200 | 7 Q | 17.750 | 18.075 | 17.225 | 16.625 | 69.675 | 6 |
Dinara Gimatova | 16.275 | 16.775 | 16.600 | 16.875 | 66.525 | 11 | did not advance |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 ropes | 3 hoops 2 clubs | Total | Rank | 5 ropes | 3 hoops 2 clubs | Total | Rank | ||
Anna Bitieva Dina Gorina Vafa Huseynova Anastasiya Prasolova Alina Trepina Valeriya Yegay | Team | 15.575 | 15.875 | 31.450 | 8 Q | 16.075 | 15.500 | 31.575 | 7 |
Judo
- Men
Athlete | Event | Preliminary | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Ramil Gasimov | −66 kg | Bye | Gadanov (RUS) L 0101–0120 | did not advance | |||||||
Elnur Mammadli | −73 kg | — | van Tichelt (BEL) W 1000–0000 | Siamionau (BLR) W 1001–0001 | Kim C-S (PRK) W 0200–0000 | Maloumat (IRI) W 1000–0000 | Bye | Wang K-C (KOR) W 1000–0000 | |||
Mehman Azizov | −81 kg | Bye | Bischof (GER) L 0011–0020 | did not advance | Stevens (USA) L 0001–0200 | did not advance | |||||
Elkhan Mammadov | −90 kg | — | Asranqulov (TJK) W 0011–0000 | Nabiev (UZB) W 0110–0010 | Tsirekidze (GEO) L 0000–1000 | Did not advance | Bye | Mesbah (EGY) L 0010–0011 | did not advance | ||
Movlud Miraliyev | −100 kg | — | Azzoun (ALG) W 1000–0001 | Zhorzholiani (GEO) W 1010–0000 | Brata (ROU) W 0110–0000 | Naidangiin (MGL) L 0010–0120 | Bye | Matyjaszek (POL) W 0110–0001 |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Kifayat Gasimova | −57 kg | Bye | Sato (JPN) L 0100–1001 | did not advance |
Shooting
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Zemfira Meftahatdinova | Skeet | 63 | 15 | did not advance |
Swimming
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Tural Abbasov | 50 m freestyle | 26.31 | 78 | did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Oksana Hatamkhanova | 100 m breaststroke | 1:20.22 | 46 | did not advance |
Taekwondo
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Bronze Medal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Rashad Ahmadov | Men's −80 kg | Sarhan (QAT) W 5–0 | Michaud (CAN) W 0–0 SUP | Saei (IRI) L 1–4 | Bye | S López (USA) L 2–3 | Did not advance | 5 |
Weightlifting
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Sardar Hasanov | Men's −62 kg | 128 | =12 | DNF | 128 | DNF | |
Afgan Bayramov | Men's −69 kg | 145 | =10 | 175 | 7 | 320 | 7 |
Turan Mirzayev | 146 | =8 | 181 | 5 | 327 | 5 | |
Intigam Zahirov | Men's −85 kg | 166 | 8 | 195 | 9 | 361 | 9 |
Nizami Pashayev | Men's −94 kg | 181 | 2 | 215 | =5 | 396 | 5 |
Wrestling
- Key
- VT – Victory by Fall.
- PP – Decision by Points – the loser with technical points.
- PO – Decision by Points – the loser without technical points.
- Men's freestyle
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Namig Sevdimov | −55 kg | Bye | Yang K-I (PRK) W 3–1 PP | Kim H-S (KOR) W 3–1 PP | Cejudo (USA) L 1–3 PP | Bye | Velikov (BUL) L 1–3 PP | 5 | |
Zelimkhan Huseynov | −60 kg | Batirov (RUS) L 0–3 PO | did not advance | Quintana (CUB) W 3–1 PP | Ramazanov (MKD) W 3–1 PP | Mohammadi (IRI) L 1–3 PP | 5 | ||
Emin Azizov | −66 kg | Sarrasin (SUI) W 3–0 PO | Spiridonov (KAZ) L 0–3 PO | did not advance | 12 | ||||
Chamsulvara Chamsulvarayev | −74 kg | Bye | Haidarau (BLR) L 1–3 PP | did not advance | 15 | ||||
Novruz Temrezov | −84 kg | Chagnaadorj (MGL) W 3–1 PP | Yazdani (IRI) W 5–0 VT | Ketoev (RUS) L 1–3 PP | did not advance | 7 | |||
Khetag Gazyumov | −96 kg | Gucman (POL) W 3–0 PO | Aka-Akesse (FRA) W 3–0 PO | Kurbanov (UZB) W 3–0 PO | Muradov (RUS) L 1–3 PP | Bye | Tibilov (UKR) W 3–0 PO | ||
Ali Isayev | −120 kg | Bye | Taymazov (UZB) L 1–3 PP | did not advance | Bye | Rodríguez (CUB) L 0–5 VT | Did not advance | 14 |
- Men's Greco-Roman
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Rovshan Bayramov | −55 kg | Bye | Mohamed (EGY) W 3–0 PO | Hernández (CUB) W 3–1 PP | Amoyan (ARM) W 3–1 PP | Bye | Mankiev (RUS) L 1–3 PP | ||
Vitaliy Rahimov | −60 kg | Sheng J (CHN) W 3–1 PP | Diaconu (ROU) W 3–1 PP | Nazarian (BUL) W 3–1 PP | Tengizbayev (KAZ) W 3–0 PO | Bye | Albiev (RUS) L 0–3 PO | DSQ | |
Farid Mansurov | −66 kg | Bye | Vardanyan (UKR) L 0–3 PO | did not advance | 19 | ||||
Ilgar Abdulov | −74 kg | Tüfenk (TUR) W 3–1 PP | Samurgashev (RUS) L 0–5 VT | did not advance | 12 | ||||
Shalva Gadabadze | −84 kg | Bye | Achouri (TUN) W 3–0 PO | Fodor (HUN) L 1–3 PP | Did not advance | Bye | Ma Sy (CHN) L 1–3 PP | Did not advance | 8 |
Anton Botev | −120 kg | Saldadze (UZB) W 3–1 PP | Sjöberg (SWE) L 0–3 PO | did not advance | 9 |
- Women's freestyle
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Mariya Stadnik | −48 kg | Bye | Huynh (CAN) L 1–3 PP | did not advance | Bye | Kim H-J (KOR) W 3–1 PP | Bakatyuk (KAZ) W 3–1 PP | ||
Yelena Komarova | −55 kg | — | Golts (RUS) L 0–3 PO | did not advance | 15 | ||||
Olesya Zamula | −63 kg | Bye | Icho (JPN) L 0–3 PO | did not advance | Bye | Miller (USA) L 0–5 VT | Did not advance | 16 |
See also
- v
- t
- e
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Cameroon
- Cape Verde
- Central African Republic
- Chad
- Comoros
- Republic of the Congo
- Democratic Republic of the Congo
- Djibouti
- Egypt
- Equatorial Guinea
- Eritrea
- Ethiopia
- Gabon
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea-Bissau
- Ivory Coast
- Kenya
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritania
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé and Príncipe
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- Somalia
- South Africa
- Sudan
- Swaziland
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua and Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Netherlands Antilles
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Kitts and Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent and the Grenadines
- Suriname
- Trinidad and Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Bhutan
- Cambodia
- China
- East Timor
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- North Korea
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- South Korea
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia and Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine