Luettelo käsipallon olympiamitalisteista
- Pääartikkeli: Käsipallo olympialaisissa
Käsipallo on ollut olympialaisten kisaohjelmassa vuoden 1972 kesäolympialaisista lähtien, tätä ennen se oli ollut olympiaohjelmassa kerran aiemmin, vuonna 1936.[1][2]
Miehet
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1936 Berliini tulokset | Saksa (GER)[3] Willy Bandholz Wilhelm Baumann Helmut Berthold Helmut Braselmann Wilhelm Brinkmann Georg Dascher Kurt Dossin Fritz Fromm Hermann Hansen Erich Herrmann Heinrich Keimig Hans Keiter Alfred Klingler Arthur Knautz Heinz Körvers Karl Kreutzberg Wilhelm Müller Günther Ortmann Edgar Reinhardt Fritz Spengler Rudolf Stahl Hans Theilig | Itävalta (AUT)[4] Franz Bartl Franz Berghammer Franz Bistricky Franz Brunner Johann Houschka Emil Juracka Ferdinand Kiefler Josef Krejci Otto Licha Friedrich Maurer Anton Perwein Siegfried Powolny Siegfried Purner Walter Reisp Alfred Schmalzer Alois Schnabel Ludwig Schuberth Johann Tauscher Jaroslav Volak Leopold Wohlrab Friedrich Wurmböck Johann Zehetner | Sveitsi (SUI)[5] Max Blösch Rolf Fäs Burkhard Gantenbein Willy Gysi Erland Herkenrath Ernst Hufschmid Willy Hufschmid Werner Meyer Georg Mischon Willy Schäfer Werner Scheurmann Edy Schmid Erich Schmitt Eugen Seiterle Max Streib Robert Studer Rudolf Wirz | |
1972 München tulokset | Jugoslavia (YUG)[6] Abaz Arslanagić Petar Fajfrić Hrvoje Horvat Milorad Karalić Đorđe Lavrnić Milan Lazarević Zdravko Miljak Slobodan Mišković Branislav Pokrajac Nebojša Popović Miroslav Pribanić Albin Vidović Zoran Živković Zdenko Zorko | Tšekkoslovakia (TCH)[7] Ladislav Beneš František Brůna Vladimír Haber Vladimír Jarý Jiří Kavan Arnošt Klimčík Jaroslav Konečný František Králík Jindřich Krepindl Vincent Lafko Andrej Lukošík Pavel Mikeš Peter Pospíšil Ivan Satrapa Zdeněk Škára Jaroslav Škarvan | Romania (ROU)[8] Ştefan Birtalan Adrian Cosma Marin Dan Alexandru Dincă Cristian Gaţu Gheorghe Gruia Roland Gunesch Gabriel Kicsid Ghiţă Licu Cornel Penu Valentin Samungi Simion Schöbel Werner Stöckl Constantin Tudosie Radu Voina | |
1976 Montréal tulokset | Neuvostoliitto (URS)[9] Aleksandr Anpilogov Yevgeni Chernyshov Anatoli Fedjukin Valeri Gassy Vasili Iljin Mykhaylo Ishchenko Juri Kidjajev Yury Klimov Vladimir Kravtsov Serhiy Kushniryuk Yuriy Lahutyn Vladimir Maksimov Oleksandr Rezanov Mykola Tomyn | Romania (ROU)[10] Ştefan Birtalan Adrian Cosma Cezar Drăgăniṭă Alexandru Fölker Cristian Gaţu Mircea Grabovschi Roland Gunesch Gabriel Kicsid Ghiţă Licu Nicolae Munteanu Cornel Penu Werner Stöckl Constantin Tudosie Radu Voina | Puola (POL)[11] Zdzisław Antczak Janusz Brzozowski Piotr Cieśla Jan Gmyrek Alfred Kałuziński Jerzy Klempel Zygfryd Kuchta Jerzy Melcer Ryszard Przybysz Henryk Rozmiarek Andrzej Sokołowski Andrzej Szymczak Mieczysław Wojczak Włodzimierz Zieliński | |
1980 Moskova tulokset | Itä-Saksa (GDR)[12] Hans-Georg Beyer Lothar Doering Günter Dreibrodt Ernst Gerlach Klaus Gruner Rainer Höft Hans-Georg Jaunich Hartmut Krüger Peter Rost Dietmar Schmidt Wieland Schmidt Siegfried Voigt Frank-Michael Wahl Ingolf Wiegert | Neuvostoliitto (URS)[13] Aleksandr Anpilogov Vladimir Belov Yevgeni Chernyshov Anatoli Fedjukin Mykhaylo Ishchenko Aleksandr Karshakevich Juri Kidjajev Vladimir Kravtsov Serhiy Kushniryuk Viktor Makhorin Voldemaras Novickis Vladimir Repev Mykola Tomyn Aleksey Zhuk | Romania (ROU)[14] Ştefan Birtalan Iosif Boroş Adrian Cosma Cezar Drăgăniṭă Marian Dumitru Cornel Durău Alexandru Fölker Claudiu Ionescu Nicolae Munteanu Vasile Stîngă Lucian Vasilache Neculai Vasilcă Radu Voina Maricel Voinea | |
1984 Los Angeles tulokset | Jugoslavia (YUG)[15] Zlatan Arnautović Mirko Bašić Jovica Elezović Mile Isaković Pavle Jurina Milan Kalina Slobodan Kuzmanovski Dragan Mladenović Zdravko Rađenović Momir Rnić Branko Štrbac Veselin Vujović Veselin Vuković Zdravko Zovko | Länsi-Saksa (FRG)[16] Jochen Fraatz Thomas Happe Arnulf Meffle Rüdiger Neitzel Michael Paul Dirk Rauin Siegfried Roch Michael Roth Ulrich Roth Martin Schwalb Uwe Schwenker Thomas Springel Andreas Thiel Klaus Wöller Erhard Wunderlich | Romania (ROU)[17] Mircea Bedivan Dumitru Berbece Iosif Boroş Alexandru Buligan Gheorghe Covaciu Gheorghe Dogărescu Marian Dumitru Cornel Durău Alexandru Fölker Nicolae Munteanu Vasile Oprea Adrian Simion Vasile Stîngă Neculai Vasilcă Maricel Voinea | |
1988 Soul tulokset | Neuvostoliitto (URS)[18] Vyacheslav Atavin Igor Chumak Valery Gopin Aleksandr Karshakevich Andrey Lavrov Yuri Nesterov Voldemaras Novickis Aleksandr Rymanov Konstantin Sharovarov Yuri Shevtsov Georgi Sviridenko Aleksandr Tuchkin Andrey Tyumentsev Mikhail Vasilev | Etelä-Korea (KOR)[19] Choi Suk-Jae Kang Jae-Won Kim Jae-hwan Koh Suk-Chang Lee Sang-Hyo Lim Jin-Suk Noh Hyun-Suk Oh Young-Ki Park Do-Hun Park Young-Dae Shim Jae-Hong Shin Young-Suk Yoon Tae-Il | Jugoslavia (YUG)[20] Mirko Bašić Jožef Holpert Boris Jarak Slobodan Kuzmanovski Muhammed Memić Alvaro Načinović Goran Perkovac Zlatko Portner Iztok Puc Rolando Pušnik Momir Rnić Zlatko Saračević Irfan Smajlagić Ermin Velić Veselin Vujović | |
1992 Barcelona tulokset | Yhdistynyt joukkue (EUN)[21] Andrei Barbašinski Serhi Bebeško Igor Tšumak Talant Duyšebajev Juri Havrylov Valeri Gopin Oleg Grebnev Oleg Kiseljov Vasili Kudinov Andrei Lavrov Igor Vasilev Mihail Jakimovitš | Ruotsi (SWE)[22] Magnus Andersson Robert Andersson Anders Bäckegren Per Carlén Magnus Cato Erik Hajas Robert Hedin Patrik Liljestrand Ola Lindgren Mats Olsson Staffan Olsson Axel Sjöblad Tommy Souraniemi Tomas Svensson Pierre Thorsson Magnus Wislander | Ranska (FRA)[23] Philippe Debureau Philippe Gardent Denis Lathoud Pascal Mahé Philippe Médard Gaël Monthurel Laurent Munier Frédéric Perez Alain Portes Thierry Perreux Éric Quintin Jackson Richardson Stéphane Stoecklin Jean-Luc Thiébaut Denis Tristant Frédéric Volle | |
1996 Atlanta tulokset | Kroatia (CRO)[24] Patrik Ćavar Valner Franković Slavko Goluža Bruno Gudelj Vladimir Jelčić Božidar Jović Nenad Kljaić Venio Losert Valter Matošević Zoran Mikulić Alvaro Načinović Goran Perkovac Iztok Puc Zlatko Saračević Irfan Smajlagić Vladimir Šujster | Ruotsi (SWE)[25] Magnus Andersson Robert Andersson Per Carlén Martin Frändesjö Erik Hajas Robert Hedin Andreas Larsson Ola Lindgren Stefan Lövgren Mats Olsson Staffan Olsson Johan Petersson Tomas Svensson Tomas Sivertsson Pierre Thorsson Magnus Wislander | Espanja (ESP)[26] Talant Duyshebaev Salvador Esquer Aitor Etxaburu Jesús Fernández Jaume Fort Mateo Garralda Raúl González Rafael Guijosa Fernando Hernández José Javier Hombrados Demetrio Lozano Jordi Nuñez Jesús Olalla Juan Pérez Iñaki Urdangarín Alberto Urdiales | |
2000 Sydney tulokset | Venäjä (RUS)[27] Dmitry Filippov Vyacheslav Gorpishin Oleg Khodkov Eduard Koksharov Denis Krivoshlykov Vasily Kudinov Stanislav Kulinchenko Dmitry Kuzelev Andrey Lavrov Igor Lavrov Sergei Pogorelov Pavel Sukosyan Dmitri Torgovanov Aleksandr Tuchkin Lev Voronin | Ruotsi (SWE)[28] Magnus Andersson Martin Boquist Martin Frändesjö Mathias Franzén Peter Gentzel Andreas Larsson Ola Lindgren Stefan Lövgren Staffan Olsson Johan Petersson Tomas Svensson Tomas Sivertsson Pierre Thorsson Ljubomir Vranjes Magnus Wislander | Espanja (ESP)[29] David Barrufet Talant Duyshebaev Mateo Garralda Rafael Guijosa Demetrio Lozano Enric Masip Jordi Nuñez Jesús Olalla Juan Pérez Xavier O'Callaghan Antonio Carlos Ortega Antonio Ugalde Iñaki Urdangarín Alberto Urdiales Andrei Xepkin | |
2004 Ateena tulokset | Kroatia (CRO)[30] Ivano Balić Davor Dominiković Mirza Džomba Slavko Goluža Nikša Kaleb Blaženko Lacković Venio Losert Valter Matošević Petar Metličić Vlado Šola Denis Špoljarić Goran Šprem Igor Vori Vedran Zrnić | Saksa (GER)[31] Markus Baur Frank von Behren Mark Dragunski Henning Fritz Pascal Hens Jan Olaf Immel Torsten Jansen Florian Kehrmann Stefan Kretzschmar Klaus-Dieter Petersen Christian Ramota Christian Schwarzer Daniel Stephan Christian Zeitz Volker Zerbe | Venäjä (RUS)[32] Mikhail Chipurin Aleksandr Gorbatikov Vyacheslav Gorpishin Vitali Ivanov Eduard Koksharov Alexey Kostygov Denis Krivoshlykov Vasily Kudinov Oleg Kuleshov Andrey Lavrov Sergei Pogorelov Alexey Rastvortsev Dmitri Torgovanov Aleksandr Tuchkin | |
2008 Peking tulokset | Ranska (FRA)[33] Luc Abalo Joël Abati Cédric Burdet Didier Dinart Jérôme Fernandez Bertrand Gille Guillaume Gille Olivier Girault Michaël Guigou Nikola Karabatić Daouda Karaboué Christophe Kempe Daniel Narcisse Thierry Omeyer Cédric Paty | Islanti (ISL)[34] Sturla Ásgeirsson Arnór Atlason Logi Geirsson Snorri Guðjónsson Hreiðar Guðmundsson Róbert Gunnarsson Björgvin Páll Gústavsson Ásgeir Örn Hallgrímsson Ingimundur Ingimundarson Sverre Andreas Jakobsson Alexander Petersson Guðjón Valur Sigurðsson Sigfús Sigurðsson Ólafur Stefánsson | Espanja (ESP)[35] David Barrufet Jon Belaustegui David Davis Alberto Entrerríos Raúl Entrerríos Rubén Garabaya Juanín García José Javier Hombrados Demetrio Lozano Cristian Malmagro Carlos Prieto Albert Rocas Iker Romero Víctor Tomás | |
2012 Lontoo tulokset | Ranska (FRA) Jérôme Fernandez Didier Dinart Xavier Barachet Guillaume Gille Bertrand Gille Daniel Narcisse Guillaume Joli Samuel Honrubia Daouda Karaboué Nikola Karabatić Thierry Omeyer William Accambray Luc Abalo Cédric Sorhaindo Michaël Guigou | Ruotsi (SWE) Mattias Andersson Mattias Gustafsson Kim Andersson Jonas Källman Magnus Jernemyr Niclas Ekberg Dalibor Doder Jonas Larholm Tobias Karlsson Johan Jakobsson Johan Sjöstrand Fredrik Petersen Kim Ekdahl du Rietz Mattias Zachrisson Andreas Nilsson | Kroatia (CRO) Venio Losert Ivano Balić Domagoj Duvnjak Blaženko Lacković Marko Kopljar Igor Vori Jakov Gojun Zlatko Horvat Drago Vuković Damir Bičanić Denis Buntić Mirko Alilović Manuel Štrlek Ivan Čupić Ivan Ninčević | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Tanska (DEN) Niklas Landin Jacobsen Mads Christiansen Mads Mensah Larsen Casper Ulrich Mortensen Jesper Noddesbo Jannick Green Lasse Svan Hansen Rene Toft Hansen Henrik Mollgaard Kasper Sondergaard Henrik Toft Hansen Mikkel Hansen Morten Olsen Michael Damgaard | Ranska (FRA) Olivier Nyokas Daniel Narcisse Vincent Gérard Nikola Karabatic Kentin Mahé Mathieu Grébille Thierry Omeyer Timothey N'Guessan Luc Abalo Cedric Sorhaindo Michael Guigou Luka Karabatic Ludovic Fabregas Adrien Dipanda Valentin Porte | Saksa (GER) Uwe Gensheimer Finn Lemke Patrick Wiencek Tobias Reichmann Fabian Wiede Silvio Heinevetter Hendrik Pekeler Steffen Weinhold Martin Strobel Patrick Groetzki Kai Häfner Andreas Wolff Julius Kühn Christian Dissinger Paul Drux | |
Lähde: Men's Handball Medalists Sports Reference. Arkistoitu 22.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi) |
Naiset
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1976 Montréal tulokset | Neuvostoliitto (URS)[9] Lyubov Odynokova Lyudmyla Bobrus Aldona Česaitytė Tetyana Hlushchenko Larysa Karlova Mariya Litoshenko Nina Lobova Tetyana Kocherhina Lyudmyla Panchuk Rafiga Shabanova Nataliya Tymoshkina Lyudmila Shubina Zinaida Turchyna Halyna Zakharova | Itä-Saksa (GDR)[36] Gabriele Badorek Hannelore Burosch Roswitha Krause Waltraud Kretzschmar Evelyn Matz Liane Michaelis Eva Paskuy Kristina Richter Christina Rost Silvia Siefert Marion Tietz Petra Uhlig Christina Voß Hannelore Zober | Unkari (HUN)[37] Éva Angyal Mária Berzsenyi Ágota Bujdosó Klára Csíkné Zsuzsanna Kéziné Katalin Lakiné Rozália Lelkesné Márta Megyeriné Ilona Nagy Marianna Nagy Erzsébet Németh Amália Sterbinszky Borbála Tóth Harsányi Mária Vadászné | |
1980 Moskova tulokset | Neuvostoliitto (URS)[13] Larysa Karlova Tetyana Kocherhina Valentyna Lutayeva Aldona Nenėnienė Lyubov Odynokova Iryna Palchykova Lyudmila Poradnyk Yuliya Safina Larisa Savkina Sigita Strečen Nataliya Tymoshkina Zinaida Turchyna Olha Zubaryeva | Jugoslavia (YUG)[38] Svetlana Anastasovska Mirjana Đurica Radmila Drljača Katica Ileš Slavica Jeremić Svetlana Kitić Jasna Kolar-Merdan Vesna Milošević Mirjana Ognjenović Vesna Radović Radmila Savić Ana Titlić Biserka Višnjić Zorica Vojinović | Itä-Saksa (GDR)[12] Birgit Heinecke Roswitha Krause Waltraud Kretzschmar Katrin Krüger Kornelia Kunisch Evelyn Matz Kristina Richter Christina Rost Sabine Röther Renate Rudolph Marion Tietz Petra Uhlig Claudia Wunderlich Hannelore Zober | |
1984 Los Angeles tulokset | Jugoslavia (YUG)[15] Svetlana Anastasovska Alenka Cuderman Svetlana Dašić-Kitić Slavica Đukić Dragica Đurić Mirjana Đurica Emilija Erčić Ljubinka Janković Jasna Kolar-Merdan Ljiljana Mugoša Svetlana Mugoša-Antić Mirjana Ognjenović Zorica Pavićević Jasna Ptujec Biserka Višnjić | Etelä-Korea (KOR)[39] Han Hwa-Soo Jeong Hyoi-Soon Jeung Soon-Bok Kim Choon-Rye Kim Kyung-Soon Kim Mi-sook Kim Ok-Hwa Lee Soon-Ei Lee Young-Ja Shon Mi-Na Sung Kyung-Hwa Yoon Byung-Soon Yoon Soo-Kyung | Kiina (CHN)[40] Chen Zhen Gao Xiumin He Jianping Li Lan Liu Liping Liu Yumei Sun Xiulan Wang Linwei Wang Mingxing Wu Xingjiang Zhang Weihong Zhang Peijun Zhu Juefeng | |
1988 Soul tulokset | Etelä-Korea (KOR)[19] Han Hyun-Sook Ki Mi-Sook Kim Choon-Rye Kim Hyun-Mee Kim Kyung-Soon Kim Myung-Soon Lee Ki-Soon Lim Mi-Kyung Shon Mi-Na Song Ji-Hyun Suk Min-Hee Sung Kyung-Hwa Lee Mi-Young | Norja (NOR)[41] Kjerstin Andersen Berit Digre Marthe Eliasson Susann Goksør Trine Haltvik Hanne Hegh Hanne Hogness Vibeke Johnsen Kristin Midthun Karin Pettersen Karin Singstad Annette Skotvoll Ingrid Steen Heidi Sundal Cathrine Svendsen | Neuvostoliitto (URS)[18] Natalya Anisimova Maryna Bazhanova Tatyana Dzhandzhgava Elina Guseva Tetyana Horb Larysa Karlova Natalya Lapitskaya Svitlana Mankova Nataliya Matryuk Natalya Morskova Olena Nemashkalo Nataliya Rusnachenko Olha Semenova Yevheniya Tovstohan Zinaida Turchyna | |
1992 Barcelona tulokset | Etelä-Korea (KOR)[42] Cha Jae-Kyung Han Hyun-Sook Han Sun-Hee Hong Jeong-ho Jang Ri-Ra Kim Hwa-Sook Lee Ho-Youn Lee Mi-Young Lim O-Kyeong Min Hye-Sook Moon Hyang-Ja Nam Eun-Young Oh Sung-Ok Park Jeong-Lim Park Kap-Sook | Norja (NOR)[43] Hege Kirsti Frøseth Tonje Sagstuen Hanne Hogness Heidi Sundal Susann Goksør Cathrine Svendsen Mona Dahle Siri Eftedal Henriette Henriksen Ingrid Steen Karin Pettersen Annette Skotvoll Kristine Duvholt Heidi Tjugum | Yhdistynyt joukkue (EUN)[21] Natalya Anisimova Maryna Bazhanova Svetlana Bogdanova Galina Borzenkova Natalya Deryugina Tatyana Dzhandzhgava Lyudmila Gudz Elina Guseva Tetyana Horb Larisa Kiselyova Natalya Morskova Galina Onoprienko Svetlana Pryakhina | |
1996 Atlanta tulokset | Tanska (DEN)[44] Anja Andersen Camilla Andersen Kristine Andersen Heidi Astrup Tina Bøttzau Marianne Florman Conny Hamann Anja Hansen Anette Hoffmann Tonje Kjærgaard Janne Kolling Susanne Lauritsen Gitte Madsen Lene Rantala Gitte Sunesen Anne Dorthe Tanderup | Etelä-Korea (KOR)[45] Cho Eun-Hee Han Sun-Hee Hong Jeong-ho Huh Soon-Young Kim Cheong-Sim Kim Eun-Mi Kim Jeong-Mi Kim Mi-Sim Kim Rang Kwag Hye-Jeong Lee Sang-Eun Lim O-Kyeong Moon Hyang-Ja Oh Sung-Ok Oh Yong-Ran Park Jeong-Lim | Unkari (HUN)[46] Éva Erdős Andrea Farkas Beáta Hoffmann Anikó Kántor Erzsébet Kocsis Beatrix Kökény Eszter Mátéfi Auguszta Mátyás Anikó Meksz Anikó Nagy Helga Németh Ildikó Pádár Beáta Siti Anna Szántó Katalin Szilágyi Beatrix Tóth | |
2000 Sydney tulokset | Tanska (DEN)[47] Lene Rantala Camilla Andersen Tina Bøttzau Janne Kolling Tonje Kjærgaard Karen Brødsgaard Katrine Fruelund Maja Grønbæk Christina Hansen Anette Hoffmann Lotte Kiærskou Karin Mortensen Anja Nielsen Rikke Petersen Mette Vestergaard | Unkari (HUN)[48] Beatrix Balogh Rita Deli Ágnes Farkas Andrea Farkas Anikó Kántor Beatrix Kökény Anita Kulcsár Dóra Lőwy Anikó Nagy Ildikó Pádár Katalin Pálinger Krisztina Pigniczki Bojana Radulovics Judith Simics Beáta Siti | Norja (NOR)[49] Kristine Duvholt Trine Haltvik Heidi Tjugum Susann Goksør Bjerkrheim Ann-Cathrin Eriksen Kjersti Grini Elisabeth Hilmo Mia Hundvin Tonje Larsen Cecilie Leganger Jeanette Nilsen Marianne Rokne Birgitte Sættem Monica Sandve Else-Marthe Sørlie | |
2004 Ateena tulokset | Tanska (DEN)[50] Louise Nørgaard Rikke Skov Henriette Mikkelsen Mette Vestergaard Rikke Jørgensen Camilla Thomsen Karin Mortensen Lotte Kiærskou Trine Jensen Katrine Fruelund Rikke Schmidt Kristine Andersen Karen Brødsgaard Line Daugaard Josephine Touray | Etelä-Korea (KOR)[51] Oh Yong-Ran Woo Sun-Hee Huh Soon-Young Lee Gong-Joo Jang So-Hee Kim Hyun-Ok Kim Cha-Youn Oh Seong-Ok Huh Young-Sook Moon Kyeong-Ha Lim O-Kyeong Lee Sang-Eun Myoung Bok-Hee Choi Im-jeong Moon Pil-Hee | Ukraina (UKR)[52] Nataliya Borysenko Ganna Burmystrova Tetyana Shynkarenko Maryna Vergelyuk Olena Yatsenko Ganna Siukalo Olena Radchenko Olena Tsygitsa Galyna Markushevska Lyudmyla Shevchenko Iryna Honcharova Nataliya Lyapina Anastasiya Borodina Larysa Zaspa Oxana Rayhel | |
2008 Peking tulokset | Norja (NOR)[53] Ragnhild Aamodt Karoline Dyhre Breivang Marit Malm Frafjord Gro Hammerseng Katrine Lunde Haraldsen Kari Aalvik Grimsbø Kari Mette Johansen Tonje Larsen Kristine Lunde Else-Marthe Sørlie Lybekk Tonje Nøstvold Katja Nyberg Linn-Kristin Riegelhuth Gøril Snorroeggen | Venäjä (RUS)[54] Jekaterina Andrjušina Irina Blisnova Jelena Dmitrijeva Anna Karejeva Jekaterina Marennikova Jelena Poljonova Irina Poltorazkaja Ljudmila Postnova Oksana Romenskaja Natalja Šipilova Marija Sidorova Inna Suslina Emilija Turei Jana Uskova | Etelä-Korea (KOR)[55] An Jung-Hwa Bae Min-Hee Choi Im-Jeong Hong Jeong-ho Huh Soon-Young Kim Cha-Youn Kim Nam-Sun Kim O-Na Lee Min-Hee Moon Pil-Hee Oh Seong-Ok Oh Yong-Ran Park Chung-Hee Song Hai-Rim | |
2012 Lontoo tulokset | Norja (NOR) Kari Aalvik Grimsbø Ida Alstad Heidi Løke Tonje Nøstvold Karoline Dyhre Breivang Kristine Lunde-Borgersen Kari Mette Johansen Marit Malm Frafjord Linn Jørum Sulland Katrine Lunde Haraldsen Linn-Kristin Riegelhuth Koren Gøril Snorroeggen Amanda Kurtović Camilla Herrem | Montenegro (MNE) Marina Vukčević Radmila Miljanić Jovanka Radičević Ana Đokić Marija Jovanović Ana Radović Anđela Bulatović Sonja Barjaktarović Maja Savić Bojana Popović Jasna Tošković Suzana Lazović Katarina Bulatović Majda Mehmedović Milena Knežević | Espanja (ESP) Andrea Barnó Carmen Martín Nely Carla Alberto Beatriz Fernández Verónica Cuadrado Marta Mangué Macarena Aguilar Silvia Navarro Jessica Alonso Elisabet Chávez Elisabeth Pinedo Begoña Fernández Vanessa Amorós Patricia Elorza Mihaela Ciobanu | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Venäjä (RUS) Anna Sedoikina Polina Kuznetsova Darja Dmitrijeva Anna Sen Olga Akopjan Anna Vjahireva Marina Sudakova Vladlena Bobrovnikova Viktorija Žilinskaite Jekaterina Marennikova Irina Bliznova Jekaterina Iljina Maja Petrova Tatjana Jerohina Viktorija Kalinina | Ranska (FRA) Laura Glauser Blandine Dancette Camille Ayglon Allison Pineau Laurisa Landre Grâce Zaadi Marie Prouvensier Amandine Leynaud Manon Houette Siraba Dembélé Chloé Bulleux Tamara Horacek Béatrice Edwige Estelle Nze Minko Gnonsiane Niombla Alexandra Lacrabère | Norja (NOR) Kari Aalvik Grimsbø Mari Molid Emilie Hegh Arntzen Ida Alstad Veronica Kristiansen Heidi Løke Nora Mørk Stine Bredal Oftedal Marit Malm Frafjord Katrine Lunde Linn-Kristin Riegelhuth Koren Amanda Kurtović Camilla Herrem Sanna Solberg | |
Lähde: Women's Handball Medalists Sports Reference. Arkistoitu 26.2.2009. Viitattu 18.4.2018. (englanniksi) |
Lähteet
- ↑ Handball Sports Reference. Arkistoitu 24.9.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Handball Official Website of Olympic Movement. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Germany Handball at the 1936 Berlin Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 10.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Austria Handball at the 1936 Berlin Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.5.2015. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Switzerland Handball at the 1936 Berlin Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 11.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Yugoslavia Handball at the 1972 München Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 20.1.2011. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Czechoslovakia Handball at the 1972 München Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 3.1.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Romania Handball at the 1972 München Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 15.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Soviet Union Handball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Romania Handball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Poland Handball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 31.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b East Germany Handball at the 1980 Moskva Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 26.6.2010. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Soviet Union Handball at the 1980 Moskva Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 4.5.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Romania Handball at the 1980 Moskva Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 15.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Yugoslavia Handball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 22.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ West Germany Handball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 22.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Romania Handball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 22.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Soviet Union Handball at the 1988 Seoul Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 5.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b South Korea Handball at the 1988 Seoul Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 9.11.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Yugoslavia Handball at the 1988 Seoul Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 21.10.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ a b Unified Team Handball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 20.1.2011. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Sweden Handball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 10.6.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ France Handball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 23.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Croatia Handball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 26.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Sweden Handball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 26.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Spain Handball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 25.5.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Russia Handball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 22.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Sweden Handball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 7.6.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Spain Handball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 23.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Croatia Handball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 29.11.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Germany Handball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 29.11.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Russia Handball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 1.9.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ France Handball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 8.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Iceland Handball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 11.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Spain Handball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 12.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ East Germany Handball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 10.4.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Hungary Handball at the 1976 Montréal Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 28.6.2010. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Yugoslavia Handball at the 1980 Moskva Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 4.5.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ South Korea Handball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 20.1.2011. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ China Handball at the 1984 Los Angeles Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 20.1.2011. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Norway Handball at the 1988 Seoul Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 9.11.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ South Korea Handball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 20.1.2011. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Norway Handball at the 1992 Barcelona Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 20.1.2011. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Denmark Handball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 26.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ South Korea Handball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 26.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Hungary Handball at the 1996 Atlanta Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 20.1.2011. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Denmark Handball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 19.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Hungary Handball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 20.1.2011. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Norway Handball at the 2000 Sydney Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 21.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Denmark Handball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 19.12.2008. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ South Korea Handball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 1.3.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Ukraine Handball at the 2004 Athina Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 11.8.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Norway Handball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 4.3.2016. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ Russia Handball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 11.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
- ↑ South Korea Handball at the 2008 Beijing Summer Games Sports Reference LLC. Arkistoitu 27.2.2009. Viitattu 18.2.2017. (englanniksi)
Kesälajit | Ammunta · Golf · Jalkapallo · Jousiammunta · Judo · Koripallo · Käsipallo · Lentopallo · Maahockey · Melonta · Miekkailu · Nykyaikainen viisiottelu · Nyrkkeily · Paini · Painonnosto · Purjehdus · Pyöräily · Pöytätennis · Rantalentopallo · Ratsastus · Rugby · Soutu · Sulkapallo · Taekwondo · Taitouinti · Tennis · Triathlon · Uimahypyt · Uinti · Vesipallo · Voimistelu · Yleisurheilu |
---|---|
Talvilajit | Alppihiihto · Ampumahiihto · Curling · Freestylehiihto · Jääkiekko · Kaukalopikaluistelu · Lumilautailu · Maastohiihto · Mäkihyppy · Ohjaskelkkailu · Pikaluistelu · Rattikelkkailu · Skeleton · Taitoluistelu · Yhdistetty |
Poistetut kesälajit | Baseball · Haavipallo · Jeu de paume · Kriketti · Kroketti · Köydenveto · Moottoriveneily · Pelota · Poolo · Racquets · Roque · Softball |
Poistetut talvilajit |