HelyszínekDanlon gyár klubja (Emmen rendező városban)
HonlapOlimpBase honlap

Győztes Szovjetunió

1963: Split →

Az 1. női sakkolimpiát 1957. szeptember 2. és szeptember 21. között Hollandiában, Emmenben, a Danlon gyár klubjában rendezték meg. A sakkolimpiák történetében először rendezték meg külön a nők számára is ezt a nemzetek közötti csapatversenyt. A nyílt és a női versenyek együttes megrendezésére rendszeresen csak 1976-tól kezdődően került sor. A női sakkolimpiák első győztese a szovjet válogatott lett.

A résztvevők

A versenyen 21 ország 43 versenyzője vett részt, köztük 1 nemzetközi mester[1] és 14 női nemzetközi mester. A csapatok csak két főt nevezhettek, tartalék nélkül. A versenyen egyetlen játékoscserét engedélyeztek, amikor a hollandok éltáblása, a női nemzetközi mester Fenny Heemskerk édesapja halála miatt a 2. fordulót követően véglegesen visszalépett a versenytől.[2]

A verseny lefolyása

A 21 csapatot 3 elődöntőbe sorolták. Minden csoportból az első három helyezett jutott az „A” döntőbe, a 4–5. helyezettek a „B” döntőbe, a 6–7. helyezettek a „C” döntőbe. Az azonos csoportban egymással már játszó csapatok nem vitték magukkal az eredményt a döntőbe.

A versenyt a csapatok között mind az elődöntőben, mind a döntőben körmérkőzéses formában rendezték. A csapat eredményét az egyes versenyzők által megszerzett pontok alapján számolták. Holtverseny esetén vették csak figyelembe a csapateredményeket, ahol a csapatgyőzelem 2 pontot, a döntetlen 1 pontot ért. Ennek egyenlősége esetén az egymás elleni eredményt, ha ez is egyenlő volt, akkor a Sonneborn–Berger-számítást vették alapul.

A játszmákban fejenként 2,5 óra állt rendelkezésre az első 40 lépés megtételéhez, majd 16 lépésenként további 1 óra.

A verseny nagy esélyese a szovjet válogatott volt, az első táblán a regnáló világbajnok Olga Rubcovával, a második táblán a szovjet bajnok Kira Zvorikinával. A szovjetek esélyessége ellenére a versenyen az utolsó fordulóig a keletnémet válogatott állt az élen, igaz, egy fordulóval többet játszottak a több csapatnál, és a szovjeteknek ekkor már 1 pont is elég volt az olimpiai bajnoki cím megszerzéséhez. A román csapat hiába győzött az utolsó fordulóban 2–0 arányban a jugoszlávok ellen, és végeztek a szovjetekkel azonos pontszámmal, ez számukra csak a második helyezéshez volt elég. A harmadik helyet az élen végző két csapattól mindössze fél ponttal lemaradva a Német Demokratikus Köztársaság csapata szerezte meg.

A magyar csapatot Hönsch Irén és Kertész Éva (Ismertebb nevén Karakas Éva) alkotta. Egészen a hetedik fordulóig az első három hely valamelyikén álltak, ekkor azonban két egymás utáni vereséget szenvedtek, így végeredményben a 4. helyen végeztek.