2003-as úszó-világbajnokság
Úszó-világbajnokság (2003) | |||
Adatok | |||
Ország | Spanyolország | ||
Rendező város | Barcelona | ||
Dátum | július 12–27. | ||
Nemzetek | 157 | ||
Sportolók | 2015 | ||
Versenyszámok | 62 | ||
|
A 2003-as úszó-világbajnokságot július 12. és július 27. között rendezték Spanyolországban, Barcelonában.
Szinkronúszásban a kombinációs kűr új versenyszámként került a programba. Ezzel összesen 62 versenyszámot rendeztek. Női vízilabdában 4 válogatottal bővült a mezőny, így már 16 csapat mérkőzhetett a világbajnoki címért. Összesen 157 ország 2015 versenyzője vett részt a világbajnokságon, ami az előző világbajnokságokhoz képest a legtöbb résztvevőt jelentette.
A helyszín kiválasztása
A FINA 1999. március 30-án, Hongkongban a rövid pályás úszó-világbajnokság előtt döntött a rendezővárosról. Montréal, Long Beach és Barcelona nyújtott be pályázatot. Közölük az utóbbi az első körben megszerezte a szükséges voksokat.[1]
Magyar versenyzők eredményei
Bővebben: Magyarország a 2003-as úszó-világbajnokságon |
Magyarország a világbajnokságon 60 sportolóval képviseltette magát, akik összesen 1 arany-, 4 ezüst-, és 1 bronzérmet nyertek.
Érmesek
Érem | Versenyző | Versenyszám | Dátum | |
---|---|---|---|---|
1 Aranyérem | Férfi vízilabda-válogatott Benedek Tibor Biros Péter Fodor Rajmund Gergely István Kásás Tamás Kiss Gergely Madaras Norbert Molnár Tamás Steinmetz Barnabás Szécsi Zoltán Varga Tamás Varga Zsolt Vári Attila Szövetségi kapitány: Kemény Dénes | Vízilabda | Férfi vízilabda | |
2 Ezüstérem | Cseh László | Úszás | Férfi 400 méteres vegyesúszás | |
2 Ezüstérem | Risztov Éva | Úszás | Női 400 méteres gyorsúszás | |
2 Ezüstérem | Risztov Éva | Úszás | Női 200 méteres pillangóúszás | |
2 Ezüstérem | Risztov Éva | Úszás | Női 400 méteres vegyesúszás | |
3 Bronzérem | Flaskay Mihály | Úszás | Férfi 50 méteres mellúszás |
Éremtáblázat
Jelmagyarázat:
Spanyolország (rendező ország) | Magyarország |
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerikai Egyesült Államok | 12 | 13 | 6 | 31 |
2 | Oroszország | 10 | 5 | 6 | 21 |
3 | Ausztrália | 8 | 12 | 6 | 26 |
4 | Kína | 7 | 4 | 8 | 19 |
5 | Németország | 5 | 6 | 5 | 16 |
6 | Japán | 3 | 3 | 3 | 9 |
7 | Hollandia | 3 | 2 | 2 | 7 |
8 | Egyesült Királyság | 2 | 3 | 3 | 8 |
9 | Ukrajna | 2 | 3 | 2 | 7 |
10 | Olaszország | 2 | 2 | 1 | 5 |
11 | Kanada | 2 | 0 | 1 | 3 |
12 | Magyarország | 1 | 4 | 1 | 6 |
13 | Spanyolország | 1 | 2 | 3 | 6 |
14 | Lengyelország | 1 | 1 | 0 | 2 |
15 | Franciaország | 1 | 0 | 2 | 3 |
16 | Finnország | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Fehéroroszország | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Csehország | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | Szlovákia | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Dánia | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Horvátország | 0 | 1 | 0 | 1 |
22 | Románia | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Bulgária | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Mexikó | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Szerbia és Montenegró | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Dél-afrikai Köztársaság | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Svédország | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Tunézia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összes | 62 | 65 | 59 | 186 |
- A férfi 100 m-es hátúszásban 2 ezüstérmet osztottak ki, bronzérmes nem volt.
- A női 100 m-es hátúszásban 2 ezüstérmet osztottak ki, bronzérmes nem volt.
- A szinkronúszás, kombináció versenyszámában 2 ezüstérmet osztottak ki, bronzérmes nem volt.
Eredmények
Úszás
- WR – világrekord (World Record)
- CR – világbajnoki rekord (világbajnokságokon elért eddigi legjobb eredmény) (Championship Record)
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Alekszandr Popov Oroszország | 21,92 CR | Mark Foster Egyesült Királyság | 22,20 | Pieter van den Hoogenband Hollandia | 22,29 |
100 m-es gyorsúszás | Alekszandr Popov Oroszország | 48,42 | Pieter van den Hoogenband Hollandia | 48,68 | Ian Thorpe Ausztrália | 48,77 |
200 m-es gyorsúszás | Ian Thorpe Ausztrália | 1:45,14 | Pieter van den Hoogenband Hollandia | 1:46,43 | Grant Hackett Ausztrália | 1:46,85 |
400 m-es gyorsúszás | Ian Thorpe Ausztrália | 3:42,58 | Grant Hackett Ausztrália | 3:45,17 | Dragoș Coman Románia | 3:46,87 |
800 m-es gyorsúszás | Grant Hackett Ausztrália | 7:43,82 | Larsen Jensen Egyesült Államok | 7:48,09 | Igor Cservnyiszki Ukrajna | 7:53,15 |
1500 m-es gyorsúszás | Grant Hackett Ausztrália | 14:43,14 | Igor Cservnyiszki Ukrajna | 15:01,04 | Erik Vendt Egyesült Államok | 15:01,28 |
50 m-es hátúszás | Thomas Rupprath Németország | 24,80 WR | Matt Welsh Ausztrália | 25,01 | Gerhard Zandberg Dél-afrikai Köztársaság | 25,07 |
100 m-es hátúszás | Aaron Peirsol Egyesült Államok | 53,61 CR | Arkady Vyatchanin Oroszország Matt Welsh Ausztrália | 53,92 | nem adták ki | |
200 m-es hátúszás | Aaron Peirsol Egyesült Államok | 1:55,92 | Gordan Kozulj Horvátország | 1:57,47 | Simon Dufour Franciaország | 1:57,90 |
50 m-es mellúszás | James Gibson Egyesült Királyság | 27,56 | Oleg Lisogor Ukrajna | 27,74 | Flaskay Mihály Magyarország | 27,79 |
100 m-es mellúszás | Kitadzsima Kószuke Japán | 59,78 WR | Brendan Hansen Egyesült Államok | 1:00,21 | James Gibson Egyesült Királyság | 1:00,37 |
200 m-es mellúszás | Kitadzsima Kószuke Japán | 2:09,42 WR | Ian Edmond Egyesült Királyság | 2:10,92 | Brendan Hansen Egyesült Államok | 2:11,11 |
50 m-es pillangóúszás | Matt Welsh Ausztrália | 23,43 WR | Ian Crocker Egyesült Államok | 23,62 | Jevgenyij Korotyszkin Oroszország | 23,73 |
100 m-es pillangóúszás | Ian Crocker Egyesült Államok | 50,98 WR | Michael Phelps Egyesült Államok | 51,10 | Andrej Szerdinov Ukrajna | 51,59 |
200 m-es pillangóúszás | Michael Phelps Egyesült Államok | 1:54,35 | Jamamoto Takasi Japán | 1:55,52 | Thomas Malchow Egyesült Államok | 1:55,66 |
200 m-es vegyesúszás | Michael Phelps Egyesült Államok | 1:56,04 WR | Ian Thorpe Ausztrália | 1:59,66 | Massimiliano Rosolino Olaszország | 1:59,71 |
400 m-es vegyesúszás | Michael Phelps Egyesült Államok | 4:09,09 WR | Cseh László Magyarország | 4:10,79 | Uszáma el-Mellúli Tunézia | 4:15,36 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Oroszország Andrei Kapralov Ivan Usov Denis Pimankov Alekszandr Popov | 3:14,06 | Egyesült Államok Scott Tucker Neil Walker Ryan Wochomurka Jason Lezak | 3:14,80 | Franciaország Romain Barnier Julien Sicot Fabien Gilot Frederick Bousquet | 3:15,66 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Ausztrália Grant Hackett Craig Stevens Nicholas Sprenger Ian Thorpe | 7:08,58 | Egyesült Államok Michael Phelps Nate Dusing Aaron Peirsol Klete Keller | 7:10,26 | Németország Johannes Oesterling Lars Conrad Stefan Herbst Christian Keller | 7:14,02 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Egyesült Államok Aaron Peirsol Brendan Hansen Ian Crocker Jason Lezak | 3:31,54 WR | Oroszország Arkady Vyatchanin Roman Ivanovski Igor Marchenko Alekszandr Popov | 3:34,72 | Japán Morita Tomomi Kitadzsima Kószuke Jamamoto Takasi Hoszokava Daiszuke | 3:36,12 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Inge de Bruijn Hollandia | 24,47 | Alice Mills Ausztrália | 25,07 | Libby Lenton Ausztrália | 25,08 |
100 m-es gyorsúszás | Hanna-Maria Seppälä Finnország | 54,37 | Jodie Henry Ausztrália | 54,58 | Jenny Thompson Egyesült Államok | 54,65 |
200 m-es gyorsúszás | Alena Popchanka Fehéroroszország | 1:58,32 | Martina Moravcova Szlovákia | 1:58,44 | Yang Yu Kína | 1:58,54 |
400 m-es gyorsúszás | Hannah Stockbauer Németország | 4:06,75 | Risztov Éva Magyarország | 4:07,24 | Diana Munz Egyesült Államok | 4:07,67 |
800 m-es gyorsúszás | Hannah Stockbauer Németország | 8:23,66 CR | Diana Munz Egyesült Államok | 8:24,19 | Rebecca Cooke Egyesült Királyság | 8:28,45 |
1500 m-es gyorsúszás | Hannah Stockbauer Németország | 16:00,18 CR | Hayley Peirsol Egyesült Államok | 16:09,64 | Jana Henke Németország | 16:10,13 |
50 m-es hátúszás | Nina Zsivanyevszkaja Spanyolország | 28,48 CR | Ilona Hlavackova Csehország | 28,50 | Inada Noriko Japán | 28,62 |
100 m-es hátúszás | Antje Buschschulte Németország | 1:00,50 | Louise Ornstedt Dánia Katy Sexton Egyesült Királyság | 1:00,86 | nem adták ki | |
200 m-es hátúszás | Katy Sexton Egyesült Királyság | 2:08,74 | Margaret Hoelzer Egyesült Államok | 2:09,24 | Sztaniszlava Komarova Oroszország | 2:10,17 |
50 m-es mellúszás | Xuejuan Luo Kína | 30,67 | Brooke Hanson Ausztrália | 31,13 | Zoe Baker Egyesült Királyság | 31,37 |
100 m-es mellúszás | Xuejuan Luo Kína | 1:06,80 | Amanda Beard Egyesült Államok | 1:07,42 | Leisel Jones Ausztrália | 1:07,47 |
200 m-es mellúszás | Amanda Beard Egyesült Államok | 2:22,99 WR | Leisel Jones Ausztrália | 2:24,33 | Hui Qi Kína | 2:25,78 |
50 m-es pillangóúszás | Inge de Bruijn Hollandia | 25,84 CR | Jenny Thompson Egyesült Államok | 26,00 | Anna-Karin Kammerling Svédország | 26,06 |
100 m-es pillangóúszás | Jenny Thompson Egyesült Államok | 57,96 | Otylia Jedrzejczak Lengyelország | 58,22 | Martina Moravcova Szlovákia | 58,24 |
200 m-es pillangóúszás | Otylia Jeędrzejczak Lengyelország | 2:07,56 | Risztov Éva Magyarország | 2:07,68 | Nakanisi Júko Japán | 2:08,08 |
200 m-es vegyesúszás | Jana Klocskova Ukrajna | 2:10,75 | Alice Mills Ausztrália | 2:12,75 | Yafei Zhou Kína | 2:12,92 |
400 m-es vegyesúszás | Jana Klocskova Ukrajna | 4:36,74 | Risztov Éva Magyarország | 4:37,39 | Beatrice Caslaru Románia | 4:41,86 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Egyesült Államok Natalie Coughlin Lindsay Benko Rhiannon Jeffrey Jenny Thompson | 3:38,09 | Németország Petra Dallmann Katrin Meissner Antje Buschschulte Sandra Völker | 3:38,73 | Ausztrália Lisbeth Lenton Elka Graham Jodie Henry Alice Mills | 3:38,83 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Egyesült Államok Lindsay Benko Rachel Komisarz Rhiannon Jeffrey Diana Munz | 7:55,70 CR | Ausztrália Elka Graham Linda Mackenzie Kirsten Thompson Alice Mills | 7:58,42 | Kína Yafei Zhou Yanwei Xu Jiaying Pang Jü Jang | 7:58,53 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Kína Shu Zhan Xuejuan Luo Yafei Zhou Jü Jang | 3:59,89 CR | Egyesült Államok Natalie Coughlin Amanda Beard Jenny Thompson Lindsay Benko | 4:00,83 | Ausztrália Giaan Rooney Leisel Jones Jessicah Schipper Jodie Henry | 4:01,37 |
Hosszútávúszás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km-es hosszútávúszás | Evgueni Kochkarov Oroszország | 53:11,9 | Christian Hein Németország | 53:13,9 | Vladimir Dyatchin Oroszország | 53:14,8 |
10 km-es hosszútávúszás | Vladimir Dyatchin Oroszország | 1:50:58,8 | Christian Hein Németország | 1:51:06,5 | David Meca Spanyolország | 1:51:08,4 |
25 km-es hosszútávúszás | Jurij Koudinov Oroszország | 5:02:20,0 | David Meca Spanyolország | 5:02:20,4 | Petar Sztojcsev Bulgária | 5:02:20,6 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km-es hosszútávúszás | Viola Valli Olaszország | 57:01,2 | Jana Pechanova Csehország | 57:03,9 | Britta Kamrau Németország | 57:06,4 |
10 km-es hosszútávúszás | Viola Valli Olaszország | 1:59:49,9 | Angela Maurer Németország | 1:59:51,1 | Edith Van Dijk Hollandia | 1:59:53,0 |
25 km-es hosszútávúszás | Edith Van Dijk Hollandia | 5:35:43,5 | Britta Kamrau Németország | 5:35:46,1 | Angela Maurer Németország | 5:35:46,5 |
Műugrás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás | Xiang Xu Kína | 431,94 | Kenan Wang Kína | 412,41 | Joona Puhakka Finnország | 391,26 |
3 m-es műugrás | Alexander Dobroszkok Oroszország | 788,37 | Bo Peng Kína | 780,84 | Dmitrij Szautyin Oroszország | 776,64 |
10 m-es toronyugrás | Alexandre Despatie Kanada | 716,91 | Mathew Helm Ausztrália | 697,74 | Liang Tian Kína | 696,06 |
3 m-es szinkronugrás | Oroszország Alexander Dobroskok Dmitry Sautin | 369,18 | Kína Tianling Wang Feng Wang | 343,29 | Németország Andreas Wels Tobias Schellenberg | 334,44 |
10 m-es szinkronugrás | Ausztrália Mathew Helm Robert Newbery | 384,60 | Ukrajna Roman Volodkov Anton Zakharov | 372,60 | Kína Liang Tian Jia Hu | 367,14 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás | Irina Lashko Ausztrália | 299,97 | Conny Schmalfuss Németország | 296,13 | Blythe Hartley Kanada | 291,33 |
3 m-es műugrás | Jingjing Guo Kína | 617,94 | Julia Pahalina Oroszország | 611,58 | Minxia Wu Kína | 589,80 |
10 m-es toronyugrás | Emilie Heymans Kanada | 597,45 | Lishi Lao Kína | 595,56 | Li Na Kína | 563,43 |
3 m-es szinkronugrás | Kína Minxia Wu Jingjing Guo | 357,30 | Oroszország Julia Pakhalina Vera Ilyina | 321,24 | Mexikó Paola Espinosa Laura Sánchez Soto | 299,64 |
10 m-es szinkronugrás | Kína Lishi Lao Ting Li | 344,58 | Ausztrália Loudy Tourky Lynda Dackiw | 323,34 | Oroszország Evgenya Olshevskaya Svetlana Timoshinina | 300,12 |
Szinkronúszás
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Egyéni | Virginie Dedieu Franciaország | 99,251 | Anastasia Ermakova Oroszország | 97,417 | Gemma Mengual Spanyolország | 97,334 |
Páros | Japán Tacsibana Mija Takeda Miho | 98,910 | Oroszország Anastasia Davydova Anastasia Ermakova | 93,390 | Kanada Claire Carvers-Dias Fanny Letourneau | 96,704 |
Csapat | Oroszország | 99,500 | Japán | 98,333 | Egyesült Államok | 97,500 |
Kombinációs kűr | Japán | 98,500 | Oroszország Egyesült Államok | 97,333 | nem adták ki |
Vízilabda
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz |
---|---|---|---|
Férfi Döntő: július 26. | Magyarország | Olaszország | Montenegró |
Női Döntő: július 25. | Egyesült Államok | Olaszország | Oroszország |
Jegyzetek
- ↑ Szabados: bronz. Nemzeti Sport, X. évf. 88. sz. (1999. március 31.) 16. o.
Források
- FINA Eredmények - úszás[halott link]
- FINA Eredmények - műugrás
- FINA Eredmények - vízilabda
- FINA Eredmények - szinkronúszás
- FINA Eredmények - hosszútávúszás
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap