Friidrett under Sommer-OL 1924 – Kulestøt menn
Friidrett under Sommer-OL 1924 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | |||
200 m | menn | |||
400 m | menn | |||
800 m | menn | |||
1 500 m | menn | |||
5 000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | |||
3000 m hinder | menn | |||
3 000 meter lag | menn | |||
4x100 meter stafett | menn | |||
4x400 meter stafett | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
Kappgang 3 km | menn | |||
Kappgang 10 km | menn | |||
Terrengløp inviduelt | menn | |||
Terrengløp lag | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | |||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | |||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | |||
Diskoskast | menn | |||
Sleggekast | menn | |||
Spydkast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Femkamp | menn | |||
Tikamp | menn |
Kulestøt for menn var en av fire kastøvelser i friidrett under Sommer-OL 1924 i Paris. Tjueåtte deltakere fra femten nasjoner deltok i kulestøtkonkurransen som ble avviklet 8. juli 1924. De seks beste fra kvalifiseringen gikk til finalen. Clarence Houser fra USA ble olympisk mester med et støt på 14,995 meter.
Rekorder
Gjeldende rekorder før lekene i 1924:
Verdensrekord | 15,54 meter | Ralph Rose | San Francisco (USA) | 21. august 1909 |
---|---|---|---|---|
16,56 meter (*) | Ralph Rose | Healdsburg i California (USA) | 26. juni 1909 | |
Olympisk rekord | 15,34 meter | Patrick McDonald | Stockholm (SWE) | 10. juli 1912 |
(*) uoffisielt, satt under en utstilling
Resultat
Kvalifisering
Gruppe 1
Plassering | Utøver | Resultat | Kvalifisert |
---|---|---|---|
1. | Clarence Houser (USA) | 14,995 | Q |
2. | Ralph Hills (USA) | 14,505 | Q |
3. | Ville Pörhölä (FIN) | 14,10 | |
4. | Bertil Jansson (SWE) | 13,76 | |
5. | Harald Tammer (EST) | 13,28 | |
6. | Ketil Askildt (NOR) | 13,09 | |
7. | Daniel Pierre (FRA) | 13,07 | |
8. | John O'Grady (IRL) | 12,75 | |
9. | Arvīds Ķibilds (LAT) | 12,53 | |
10. | Jesús Aguirre (MEX) | 9,47 |
Gruppe 2
Plassering | Utøver | Resultat | Kvalifisert |
---|---|---|---|
1. | Hannes Torpo (FIN) | 14,45 | Q |
2. | Glenn Hartranft (USA) | 14,405 | Q |
3. | Elmer Niklander (FIN) | 14,265 | Q |
4. | Raoul Paoli (FRA) | 13,535 | |
5. | Sixten Sundström (SWE) | 13,53 | |
6. | Veljko Narančić (YUG) | 13,215 | |
7. | Charles Beckwith (GBR) | 12,48 | |
8. | Otto Garnus (SUI) | 12,12 | |
9. | José Galimberti (BRA) | 11,30 | |
10. | Dimitrios Karabatis (GRE) | 10,955 |
Gruppe 2
Plassering | Utøver | Resultat | Kvalifisert |
---|---|---|---|
1. | Norman Anderson (USA) | 14,29 | Q |
2. | Akseli Takala (FIN) | 13,315 | |
3. | Christos Vrettos (GRE) | 13,125 | |
4. | Pál Bedő (HUN) | 12,66 | |
5. | Werner Nüesch (SUI) | 12,45 | |
6. | Maxime Bousselaire (FRA) | 12,265 | |
7. | Rex Woods (GBR) | 11,77 | |
— | Octávio Zani (BRA) | NM |
Finale
Finalen ble avviklet samme dag som kvalifiseringen, utøverne tok med seg resultatene fra kvalifiseringen til finalen.
Plassering | Utøver | Resultat kval. | Finale resultat | Resultat |
---|---|---|---|---|
01 | Clarence Houser (USA) | 14,995 | 14,995 | |
02 | Glenn Hartranft (USA) | 14,405 | 14,895 | 14,895 |
03 | Ralph Hills (USA) | 14,505 | 14,64 | 14,64 |
4. | Hannes Torpo (FIN) | 14,45 | 14,45 | |
5. | Norman Anderson (USA) | 14,29 | 14,29 | |
6. | Elmer Niklander (FIN) | 14,265 | 14,265 |
Eksterne lenker
- Resultater Arkivert 24. desember 2011 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
Autoritetsdata