Euroliga kobiet
Euroliga kobiet (ang. FIBA EuroLeague Women) – międzynarodowe, klubowe rozgrywki koszykarskie, utworzone z inicjatywy FIBA Europe w 1958 pod nazwą Puchar Europy Mistrzyń Krajowych, przeznaczone dla najlepszych oraz najbogatszych drużyn Europy (zajmujących najwyższe miejsca w czołowych ligach krajowych), od sezonu 1991/1992 jako Euroliga (ang. EuroLeague Women) w formule otwartej, zaś od sezonu 1996/1997 pod obecną nazwą oraz w formule zamkniętej. Od pierwszej edycji (tj. sezonu 1958/1959) do chwili obecnej organizowane i zarządzane przez FIBA Europe.
Udział polskich drużyn
Sezon | Uczestnik | Miejsce |
---|---|---|
1958/59 | AZS Warszawa | TOP 8 |
1959/60 | Wawel Kraków | TOP 8 |
1960/61 | Akademik Warszawa | TOP 8 |
1961/62 | Akademik Warszawa | TOP 16 |
1962/63 | AZS Warszawa | TOP 8 |
1963/64 | Olimpia Poznań | TOP 8 |
1964/65 | Wisła Kraków | 3. miejsce |
1965/66 | Wisła Kraków | 3. miejsce |
1966/67 | Wisła Kraków | 4. miejsce |
1967/68 | ŁKS Łódź | 3. miejsce |
1968/69 | Wisła Kraków | TOP 6 |
1969/70 | Wisła Kraków | 2. miejsce |
1970/71 | Wisła Kraków | 4. miejsce |
1971/72 | Wisła Kraków | TOP 8 |
1972/73 | ŁKS Łódź | TOP 8 |
1973/74 | ŁKS Łódź | 3. miejsce |
1974/75 | bd | |
1975/76 | Wisła Kraków | TOP 8 |
1976/77 | Wisła Kraków | TOP 12 |
1977/78 | bd | |
1978/79 | bd | |
1979/80 | bd | |
1980/81 | bd | |
1981/82 | bd | |
1982/83 | bd | |
1983/84 | bd | |
1984/85 | bd | |
1985/86 | Wisła Kraków | TOP 12 |
1986/87 | ŁKS Łódź | TOP 16 |
1987/88 | Ślęza Wrocław | runda kwalifikacyjna – TOP 18 |
1988/89 | nie występował żaden zespół | |
1989/90 | Włókniarz Pabianice | TOP 12 |
1990/91 | bd | |
1991/92 | Polfa Pabianice | TOP 12 |
1992/93 | MTK Polfa Pabianice | TOP 12 |
1993/94 | Olimpia Poznań | 3. miejsce |
1994/95 | Olimpia Poznań | Z powodu problemów organizacyjno-finansowych wycofała się z rozgrywek. |
1995/96 | ŁKS Sommer Komfort Łódź | runda kwalifikacyjna |
1996/97 | FIBA z powodów dyscyplinarnych zawiesiła polskie żeńskie kluby koszykarskie na dwa sezony. | |
1997/98 | ||
1998/99 | Lotos Gdynia | 7. miejsce w grupie B – TOP 16 |
1999/2000 | Lotos Gdynia | 6. miejsce w grupie B – TOP 16 |
2000/2001 | Lotos Gdynia | TOP 8 |
2001/2002 | Lotos VBW Clima Gdynia | wicemistrzostwo |
2002/2003 | bd | |
2003/2004 | Lotos VBW Clima Gdynia | wicemistrzostwo |
2004/2005 | bd | |
2005/2006 | bd | |
2006/2007 | Lotos Gdynia Wisła Can-Pack Kraków | 6. miejsce w grupie C – TOP 18 TOP 16 |
2007/2008 | Lotos PKO BP Gdynia Wisła Can-Pack Kraków | TOP 16 TOP 16 |
2008/2009 | Lotos PKO BP Gdynia Wisła Can-Pack Kraków | TOP 16 TOP 16 |
2009/2010 | Lotos Gdynia Wisła Can-Pack Kraków KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. | TOP 16 4. miejsce 6. miejsce w grupie C – TOP 24 |
2010/2011 | Lotos Gdynia Wisła Can-Pack Kraków AZS PWSZ Gorzów Wlkp. | 6. miejsce w grupie B – TOP 24 TOP 8 5. miejsce w grupie D – TOP 24 |
2011/2012 | Lotos Gdynia Wisła Can-Pack Kraków CCC Polkowice | 7. miejsce w grupie A – TOP 23 TOP 8 II runda – TOP 14 |
2012/2013 | Wisła Can-Pack Kraków CCC Polkowice | II runda – TOP 14 TOP 8 |
2013/2014 | Wisła Can-Pack Kraków CCC Polkowice | II runda – TOP 14 II runda – TOP 14 |
2014/2015 | Wisła Can-Pack Kraków Energa Toruń | 5. miejsce w grupie A – TOP 15, 7. miejsce w grupie B – TOP 15 |
2015/2016 | Wisła Can-Pack Kraków | TOP 8 |
2016/2017 | Wisła Can-Pack Kraków CCC Polkowice | 6. miejsce w grupie A – TOP 16 8. miejsce w grupie B – TOP 16 |
2017/2018 | Wisła Can-Pack Kraków CCC Polkowice | 7. miejsce w grupie B – TOP 16 7. miejsce w grupie A – TOP 16 |
2018/2019 | Wisła Can-Pack Kraków CCC Polkowice | runda kwalifikacyjna TOP 8 |
Triumfatorki i finalistki
Sezon | Finał | 3. i 4. miejsce | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Mistrzynie | Wynik | Wicemistrzynie | |||||
1958–59 | Slavia Sofia | 97–84 63–40 / 34–44 | Dinamo Moskwa | Spartak Sokolovo | Crvena zvezda | ||
1959–60 | Daugava Ryga | 111–71 62–28 / 49–43 | Slavia Sofia | Slovan Orbis Praga | Crvena zvezda | ||
1960–61 | Daugava Ryga | 148–114 76–77 / 72–37 | Slovan Orbis Praga | USK Tartu | Academic | ||
1961–62 | Daugava Ryga | 103–82 55–38 / 48–44 | Spartak Leningrad | Slovan Orbis Praga | Radnički Belgrad | ||
1962–63 | Slavia Sofia | 112–106 52–57 / 60–49 | Slovan Orbis Praga | Daugava Ryga | MTK | ||
1963–64 | Daugava Ryga | 103–101 63–58 / 40–43 | Spartak Sokolovo | Slavia Sofia | Crvena zvezda | ||
1964–65 | Daugava Ryga | 101–93 49–31 / 52–62 | Slavia Sofia | Wisła Kraków | Slovan Orbis Praga | ||
1965–66 | Daugava Ryga | 135–95 62–39 / 73–56 | Slovan Orbis Praga | Wisła Kraków | Slavia Sofia | ||
1966–67 | Daugava Ryga | 111–93 56–41 / 55–52 | Sparta Praga | Academic | Wisła Kraków | ||
1967–68 | Daugava Ryga | 134–92 76–45 / 58–47 | Sparta Praga | ŁKS Łódź | Recoaro Vicenza | ||
1968–69 | Daugava Ryga | 144–105 62–48 / 82–57 | Chemie Halle | Politechnika Bukareszt | Academic | ||
1969–70 | Daugava Ryga | 120–87 61–45 / 59–42 | Wisła Kraków | Academic | Sparta Praga | ||
1970–71 | Daugava Ryga | 134–115 72–59 / 62–56 | Clermont | Academic | Wisła Kraków | ||
1971–72 | Daugava Ryga | 166–118 80–59 / 86–59 | Sparta Praga | Geas | Clermont | ||
1972–73 | Daugava Ryīga | 147–104 64–44 / 83–60 | Clermont | Sparta Prague | Geas | ||
1973–74 | Daugava Ryga | 164–120 96–67 / 69–53 | Clermont | ŁKS Łódź | Politehnica București | ||
1974–75 | Daugava Ryga | 159–115 87–59 / 72–56 | Sparta Praga | Geas | Clermont | ||
1975–76 | Sparta Praga | 132–115 55–58 / 77–57 | Clermont | Geas | Academic | ||
1976–77 | Daugava Ryga | 76–53 | Clermont | Geas | Sparta Praga | ||
1977–78 | Sesto Geas | 74–66 | Sparta Praga | Crvena zvezda | Minyor Pernik | ||
1978–79 | Crvena zvezda | 97–62 | BSE | Minyor Pernik | Sesto Geas | ||
1979–80 | FIAT | 75–66 | Minyor Pernik | BOB Oud-Beijerland | Crvena zvezda | ||
1980–81 | Daugava Ryga | 83–65 | Crvena zvezda | Levski-Spartak | Accorsi FIAT | ||
1981–82 | Daugava Ryga | 78–56 | Minyor Pernik | Pagnossin Treviso | BSE | ||
1982–83 | Zolu Vicenza | 76–67 | Agon 08 Düsseldorf | Monting | Daugava Ryga | ||
1983–84 | Levski Sofia | 82–77 | Zolu Vicenza | VŠ Praga | Tungsram | ||
1984–85 | Fiorella Vicenza | 63–55 | Daugava Ryga | Agon 08 Düsseldorf | Levski-Spartak | ||
1985–86 | Primigi Vicenza | 71–57 | Agon 08 Düsseldorf | CSKA Moskwa | Levski-Spartak | ||
1986–87 | Primigi Vicenza | 86–73 | Dinamo Nowosybirsk | Agon 08 Düsseldorf | Levski-Spartak | ||
1987–88 | Primigi Vicenza | 70–64 | Dinamo Nowosybirsk | Jedinstvo Tuzla | Agon 08 Düsseldorf | ||
1988–89 | Jedinstvo Tuzla | 74–70 | Primigi Vicenza | Dinamo Nowosybirsk | Astarac Mirande | ||
1989–90 | Enimont Libertas Trogylos | 86–71 | CSKA Moskwa | Crvena zvezda | Astarac Mirande | ||
1990–91 | Conad Cesena | 84–66 | Arvika | Sporting | Elektrosila | ||
1991–92 | Dorna Godella | 66–56 | Dynamo Kijów | Pool Comense | Sporting | ||
1992–93 | Dorna Godella | 66–58 | Pool Comense | Challes-les-Eaux | Ružomberok | ||
1993–94 | Pool Comense | 79–68 | Dorna Godella | Olimpia Poznań | GoldZack Wuppertal | ||
1994–95 | Pool Comense | 64–57 | Dorna Godella | CSKA Moskwa | Valenciennes Olympic | ||
1995–96 | Wuppertal | 76–62 | Pool Comense | Ružomberok | Bourges | ||
1996–97 | Bourges | 71–52 | Wuppertal | Ružomberok | Pool Comense | ||
1997–98 | Bourges | 76–64 | Pool Getafe | Pool Comense | Valenciennes Olympic | ||
1998–99 | Ružomberok | 63–48 | Pool Comense | Galatasaray | Wuppertal | ||
1999–00 | Ružomberok | 67–64 | Bourges | Gambrinus BVV Brno | Dinamo Moskwa | ||
2000–01 | Bourges | 73–71 | Valenciennes Olympic | Pécs | Gambrinus Brno | ||
2001–02 | Valenciennes Olympic | 78–72 | Lotos VBW Clima Gdynia | Lavezzini Parma | Ružomberok | ||
2002–03 | UMMC Ekaterinburg | 82–80 | Valenciennes Olympic | Gambrinus Brno | Bourges | ||
2003–04 | Valenciennes Olympic | 93–69 | Lotos VBW Clima Gdynia | Pécs | Gambrinus Brno | ||
2004–05 | VBM-SGAU Samara | 69–66 | Gambrinus Brno | VIČI-Aistės | Pécs | ||
2005–06 | Gambrinus Brno | 68–54 | VBM-SGAU Samara | Valenciennes Olympic | Lietuvos Telekomas VIČI-Aistės | ||
2006–07 | Spartak Moskwa | 76–62 | Ros Casares Valencia | CSKA Samara | Bourges | ||
2007–08 | Spartak Moskwa | 75–60 | Gambrinus Brno | UMMC Jekaterynburg | Bourges | ||
2008–09 | Spartak Moskwa | 85–70 | Avenida | UMMC Jekaterynburg | Euroleasing Sopron | ||
2009–10 | Spartak Moskwa | 87–80 | Ros Casares Valencia | UMMC Jekaterynburg | Can Pack Wisła Kraków | ||
2010–11 | Halcón Avenida | 68–59 | Spartak Moskwa | UMMC Jekaterynburg | Ros Casares Valencia | ||
2011–12 | Ros Casares Valencia | 65–52 | Rivas Ecópolis | UMMC Jekaterynburg | Fenerbahçe | ||
2012–13 | UMMC Jekaterynburg | 82–56 | Fenerbahçe | Bourges | Good Angels Košice | ||
2013–14 | Galatasaray | 69–58 | Fenerbahçe | UMMC Jekaterynburg | Bourges | ||
2014–15 | ZVVZ USK Praga | 72–68 | UMMC Jekaterynburg | Dinamo Kursk | Fenerbahçe | ||
2015–16 | UMMC Jekaterynburg | 72–69 | Nadezhda Orenburg | Fenerbahçe | ZVVZ USK Praga | ||
2016–17 | Dinamo Kursk | 77–63 | Fenerbahçe | UMMC Jekaterynburg | ZVVZ USK Praga | ||
2017–18 | UMMC Jekaterynburg | 72–53 | Sopron Basket | Dinamo Kursk | Yakın Doğu Üniversitesi | ||
2018–19 | UMMC Jekaterynburg | 91–67 | Dinamo Kursk | ZVVZ USK Praga | Sopron Basket |
Zobacz też
- p
- d
- e
Zawodowe ligi koszykarskie kobiet
Ameryka |
| ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Azja |
| ||||||
Europa |
| ||||||
Oceania | |||||||
Turnieje międzynarodowe |
| ||||||
Nieistniejące |
|
- p
- d
- e
Puchary w koszykówce kobiet
Puchary międzynarodowe |
| ||||
---|---|---|---|---|---|
Puchary narodowe |
| ||||
Puchary ligi |
| ||||
Superpuchary |
| ||||
Zobacz też |
|