Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2003
| |||
Data | 14–16 marca 2003 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Birmingham | ||
Hala | National Indoor Arena |
9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się między 14 i 16 marca 2003 w National Indoor Arena w Birmingham.
W biegu rozstawnym 4 × 400 metrów mężczyzn pierwsi linię mety przekroczyli Amerykanie, jednak w 2009 roku odebrano im medal co spowodowało przesunięcia w klasyfikacji[1].
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 60 metrów | Justin Gatlin | 6,46 | Kim Collins | 6,53 | Jason Gardener | 6,55 |
Bieg na 200 metrów | Marlon Devonish | 20,62 | Joseph Batangdon | 20,76 | Dominic Demeritte | 20,92 |
Bieg na 400 metrów | Tyree Washington | 45,34 | Daniel Caines | 45,43 | Paul McKee Jamie Baulch | 45,99 |
Bieg na 800 metrów | David Krummenacker | 1:45,69 | Wilson Kipketer | 1:45,87 | Wilfred Bungei | 1:46,54 |
Bieg na 1500 metrów | Driss Maazouzi | 3:42,59 | Bernard Lagat | 3:42,62 | Abdelkader Hachlaf | 3:42,71 |
Bieg na 3000 metrów | Haile Gebrselassie | 7:40,97 | Alberto García | 7:42,08 | Luke Kipkosgei | 7:42,56 |
Bieg na 60 metrów przez płotki | Allen Johnson | 7,47 | Anier García | 7,49 | Liu Xiang | 7,52 |
Sztafeta 4 × 400 metrów | Jamajka Leroy Colquhoun Danny McFarlane Michael Blackwood Davian Clarke | 3:04,21 | Wielka Brytania Jamie Baulch Timothy Benjamin Cori Henry Daniel Caines | 3:06,12 | Polska Rafał Wieruszewski Grzegorz Zajączkowski Marcin Marciniszyn Marek Plawgo | 3:06,61 |
Skok w dal | Dwight Phillips | 8,29 | Yago Lamela | 8,28 | Miguel Pate | 8,21 |
Trójskok | Christian Olsson | 17,70 | Walter Davis | 17,35 | Yoelbi Quesada | 17,25 |
Skok wzwyż | Stefan Holm | 2,35 | Jarosław Rybakow | 2,33 | Hienadź Maroz | 2,30 |
Skok o tyczce | Tim Lobinger | 5,80 | Michael Stolle | 5,75 | Rens Blom | 5,75 |
Pchnięcie kulą | Manuel Martinez | 21,24 | John Godina | 21,23 | Jurij Biłonoh | 21,13 |
Siedmiobój | Tom Pappas | 6361 pkt. | Lew Łobodin | 6297 pkt. | Roman Šebrle | 6196 pkt. |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 60 metrów | Angela Williams | 7,16 | Torri Edwards | 7,17 | Merlene Ottey | 7,20 |
Bieg na 200 metrów | Muriel Hurtis | 22,54 | Anastasija Kapaczinska | 22,80 | Juliet Campbell | 22,81 |
Bieg na 400 metrów | Natalja Nazarowa | 50,83 | Christine Amertil | 51,11 | Grit Breuer | 51,13 |
Bieg na 800 metrów | Maria Mutola | 1:58,94 | Stephanie Graf | 1:59,39 | Mayte Martínez | 1:59,53 |
Bieg na 1500 metrów | Regina Jacobs | 4:01,67 CR | Kelly Holmes | 4:02,66 | Jekaterina Rozenberg | 4:02,80 |
Bieg na 3000 metrów | Berhane Adere | 8:40,25 | Marta Domínguez | 8:42,17 | Meseret Defar | 8:42,58 |
Bieg na 60 metrów przez płotki | Gail Devers | 7,81[2] | Glory Alozie | 7,90 | Melissa Morrison-Howard | 7,92 |
Sztafeta 4 × 400 metrów | Rosja Natalia Antiuch Julia Pieczonkina Olesia Zykina Natalja Nazarowa | 3:28,45 | Jamajka Ronetta Smith Catherine Scott Sheryl Morgan Sandie Richards | 3:31,23 | Stany Zjednoczone Monique Hennagan Meghan Addy Brenda Taylor Mary Danner | 3:31,69 |
Skok w dal | Tatjana Kotowa | 6,84 | Inesa Kraweć | 6,72 | Maurren Higa Maggi | 6,70 |
Trójskok | Ashia Hansen | 15,01 | Françoise Mbango Etone | 14,88 | Kéné Ndoye | 14,72 |
Skok wzwyż | Kajsa Bergqvist | 2,01 | Jelena Jelesina | 1,99 | Anna Cziczerowa | 1,99 |
Skok o tyczce | Swietłana Fieofanowa | 4,80 WR | Jelena Isinbajewa | 4,60 | Monika Pyrek | 4,45 |
Pchnięcie kulą | Irina Korżanienko | 20,55 CR | Nadzieja Astapczuk | 20,31 | Astrid Kumbernuss | 19,86 |
Pięciobój | Carolina Klüft | 4933 pkt. CR | Natalla Sazanowicz | 4715 pkt. | Marie Collonvillé | 4644 pkt. |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Reprezentacja | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1. | Stany Zjednoczone | 9 | 3 | 3 | 15 |
2. | Rosja | 5 | 5 | 2 | 12 |
3. | Szwecja | 4 | 0 | 0 | 4 |
4. | Wielka Brytania | 2 | 3 | 2 | 7 |
5. | Etiopia | 2 | 0 | 1 | 3 |
Francja | 2 | 0 | 1 | 3 | |
7. | Hiszpania | 1 | 4 | 1 | 6 |
8. | Niemcy | 1 | 1 | 2 | 4 |
9. | Jamajka | 1 | 1 | 1 | 3 |
10. | Mozambik | 1 | 0 | 0 | 1 |
11. | Białoruś | 0 | 2 | 1 | 3 |
12. | Kamerun | 0 | 2 | 0 | 2 |
13. | Kenia | 0 | 1 | 2 | 3 |
14. | Bahamy | 0 | 1 | 1 | 2 |
Kuba | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Ukraina | 0 | 1 | 1 | 2 | |
17. | Austria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Dania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Saint Kitts i Nevis | 0 | 1 | 0 | 1 | |
20. | Polska | 0 | 0 | 2 | 2 |
21. | Brazylia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Chiny | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Czechy | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Holandia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Irlandia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Maroko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Słowenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Senegal | 0 | 0 | 1 | 1 |
Przypisy
Bibliografia
- 9TH IAAF WORLD INDOOR CHAMPIONSHIPS / GREAT BRITAIN & N.I. BIRMINGHAM, GBR, GREAT BRITAIN & N.I. 14 MAR 2003 – 16 MAR 2003 [online], IAAF [dostęp 2013-11-15] (ang.).
- 2003 World Indoor Athletics Championships Birmingham Great Britain [online], athleticsdb.com [dostęp 2013-11-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-23] (ang.).
- p
- d
- e