Hiszpania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Kod MKOl | ESP | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920 Antwerpia | ||||||
Chorąży | Ignacio Izaguirre | |||||
Liczba zawodników | 58 w 7 dyscyplinach | |||||
|
Hiszpanię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 w Antwerpii reprezentowało 58 zawodników, wyłącznie mężczyzn. Najmłodszym zawodnikiem w reprezentacji był waterpolista Alfonso Tusell (14 lat 134 dni), a najstarszym strzelec Antonio Vázquez de Aldana (59 lat 298 dni).
Zdobyte medale
Medal | Zawodnik | Dyscyplina | Konkurencja | Rezultat |
---|---|---|---|---|
Srebro | Ricardo Zamora Mariano Arrate Pedro Vallana Josep Samitier José María Belauste Agustín Sancho Ramón Eguiazábal Sabino Bilbao Félix Sesúmagaa Patricio Arabolaza Pichichi Domingo Acedo Juan Artola Francisco Pagazaurtundúa Luis Otero Joaquín Vázquez Ramón Gil Silverio Izaguirre | Piłka nożna | Turniej mężczyzn | W meczu o trzecie miejsce: wygrana z Holandią 3:1[1] |
Srebro | Leopoldo Saínz de la Maza Álvaro de Figueroa José de Figueroa Hernando Fitz-James Jacobo Fitz-James | Polo | Turniej mężczyzn | W meczu finałowym: przegrana z Wlk. Brytanią 11:13[2] |
Skład kadry
Lekkoatletyka
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Konkurencje biegowe
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
100 m | Félix Mendizábal | 11,2 | 2. | b.d | 2. | b.d | 5. | Nie awamsował | |
Jaime Camps | b.d | 5. | Nie awansował | ||||||
Diego Ordóñez | b.d | 3. | Nie awansował | ||||||
Carlos Botín | 11,2 | 3. | Nie awansował | ||||||
200 m | Diego Ordóñez | 23,7 | 3. | Nie awansował | |||||
Félix Mendizábal | 23,2 | 3. | Nie awansował | ||||||
Federico Reparez | b.d | 5. | Nie awansował | ||||||
Carlos Pajarón | 24,2 | 3. | Nie awansował | ||||||
400 m | José García Lorenzana | 52,8 | 4. | Nie awansował | |||||
Miguel García Onsalo | 52,0 | 2. | 52,6 | 4. | Nie awansował | ||||
800 m | José Grasset | b.d | 7. | Nie awansował | |||||
Miguel García Onsalo | 2:02,2 | 3. | 2:01,2 | 6. | Nie awansował | ||||
1500 m | Juan Muguerza | Nie ukończył biegu | Nie awansował | ||||||
5000 m | Juan Muguerza | b.d | 6. | Nie awansował | |||||
Teodoro Pons | Nie ukończył biegu | Nie awansował | |||||||
10 000 m | Teodoro Pons | b.d | 7. | Nie awansował | |||||
sztafeta 4 × 100 m mężczyzn | Félix Mendizábal Diego Ordóñez Carlos Botín Federico Reparez | 44,6 | 3. | Nie awansowali | |||||
chód na 10 km | Luis Meléndez | 53:56,6 | 5. | Nie ukończył wyścigu | |||||
bieg przełajowy | Julio Domínguez | b.d | 25. |
Konkurencje techniczne
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
pchnięcie kulą | Ignacio Izaguirre | 11,235 | 17. | Nie awansował | |
rzut oszczepem | 38,92 | 23. | Nie awansował |
Piłka nożna
- Osobny artykuł: Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
|
|
Turniej główny
Pierwsza runda
28 sierpnia 1920 | Hiszpania | 1:0 0:0 | Dania | La Butte, Bruksela |
Ćwierćfinał
29 sierpnia 1920 | Belgia | 3:1 2:1 | Hiszpania | Olympisch Stadion, Antwerpia |
Turniej o srebrny i brązowy medal
I runda
1 września 1920 | Hiszpania | 2:1 0:1 | Szwecja | Stadion aan de Broodstraat, Antwerpia |
II runda
2 września 1920 | Włochy | 0:2 0:1 | Hiszpania | Stadion aan de Broodstraat, Antwerpia |
III runda
Hiszpania | – | Czechosłowacja | ||
Mecz się nie odbył z powodu dyskwalifikacji drużyny Czechosłowacji.
Mecz o srebrny medal
5 września 1920 | Hiszpania | 3:1 2:0 | Holandia | Stadion aan de Broodstraat, Antwerpia |
Reprezentacja Hiszpanii zdobyła srebrny medal.
Piłka wodna
- Osobny artykuł: Piłka wodna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
|
|
Turniej główny
1/8 finału
22 sierpnia 1920 | Hiszpania | 1:1 | Włochy | ||
Ćwierćfinał
24 sierpnia 1920 | Wielka Brytania | 9:0 | Hiszpania | ||
Turniej o srebrny medal
Półfinał
28 sierpnia 1920 | Stany Zjednoczone | 5:0 | Hiszpania | ||
Reprezentacja Hiszpanii została sklasyfikowana na 7. miejscu.
Pływanie
- Osobny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | ||
1500 m dowolnym | Joaquín Cuadrada | b.d | 4. | Nie awansował | |||
200 m klasycznym | Luis Balcells | b.d | 6. | Nie awansował | |||
400 m klasycznym | Nie ukończył wyścigu | Nie awansował |
Polo
- Osobny artykuł: Polo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908.
|
Wyniki
Półfinał
- Hiszpania – Stany Zjednoczone 13:3
Finał
- Wielka Brytania – Hiszpania 13:11
Drużyna Hiszpanii zdobyła srebrny medal.
Strzelectwo
- Osobny artykuł: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Tenis ziemny
- Osobny artykuł: Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Konkurencja | Zawodnik | 1 runda | 2 runda | 3 runda | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | |||
Singiel (m) | Manuel Alonso | Jaroslav Just W 3:1 (6:3,2:6,6:0,6:2) | Max Woosnam W 3:1 (6:1,2:6,6:1,6:3) | Alfred Beamish W 3:2 (6:1,5:7,5:7,6:3,6:1) | Oswald Turnbull P 2:3 (6:0,5:7,6:4,3:6,5:7) | Nie awansował | 5. | |
Enrique de Satrústegui | Charles Simon P 2:3 (6:3,6:8,2:6,8:6,2:6) | Nie awansował | 17. | |||||
José Fernández | Fritz Lindqvist W 3:1 (0:6,6:2,6:3,6:2) | Mino Balbi P 0:3 (2:6,4:6,1:6) | Nie awansował | 17. | ||||
José María Alonso | Ichiya Kumagae P 0:3 (5:7,3:6,3:6) | Nie awansował | 32. | |||||
debel (m) | José Fernández Enrique de Satrústegui | Victor de Laveleye Stéphane Halot W 3:1 (7:5,6:3,1:6,6:4) | Max Décugis Pierre Albarran P 1:3 (2:6,6:3,0:6,4:6) | Nie awansowali | 9. | |||
Manuel Alonso José José María Alonso | Brian Norton Louis Raymond P 0:3 (3:6,5:7,0:6) | Nie awansowali | 17. |
Przypisy
Bibliografia
- Spain at the 1920 Antwerp Summer Games. [dostęp 2012-01-23]. (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Afryka | |
---|---|
Ameryka | |
Azja | |
Europa | |
Australia i Oceania |