Rugby Europe Championship 2023
- Główny artykuł: Rugby Europe International Championships 2022/2023.
Rugby Europe Championship 2023 – najwyższy poziom rozgrywek w ramach sezonu 2022/2023 Rugby Europe International Championships.
Edycja z 2023 roku została pomyślana jako pierwsza rozgrywana w nowym formacie. Do rywalizacji przystąpiło osiem zespołów podzielonych na grupy. Po fazie grupowej zaplanowano rozgrywki pucharowe – oddzielnie dla zespołów z miejsc pierwszego i drugiego w każdej grupie oraz dla drużyn z miejsc trzeciego i czwartego[1].
Grupa A
Faza pucharowa (miejsca 1–4) |
Faza pucharowa (miejsca 5–8) |
Drużyna | Mecze | Wygrane | Remisy | Przegrane | Bilans punktów | Różnica | Punkty dodatkowe | Punkty | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gruzja | 3 | 3 | 0 | 0 | 156:23 | +133 | 3 | 15 |
2 | Hiszpania | 3 | 2 | 0 | 1 | 63:75 | −12 | 1 | 9 |
3 | Holandia | 3 | 1 | 0 | 2 | 61:97 | −36 | 0 | 4 |
4 | Niemcy | 3 | 0 | 0 | 3 | 55:140 | −85 | 1 | 1 |
5 lutego 2023 13.00 GET (UTC+4) sędzia: Cristian Șerban | Gruzja | 75:12 | Niemcy | Stadion Awczala, Tbilisi widzów: 2960 |
Punkty: Matkawa 25 (P 10pd), Cuckiridze 15 (3P), Tabucadze 15 (3P), Alania 5 (P), Dżalagonia 5 (P), Laszki 5 (P), Mikautadze 5 (P) Giorgadze | (42:0) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Stella 7 (P pd), Lammer 5 (P) Rodwell |
5 lutego 2023 12.45 CET (UTC+1) sędzia: Paulo Duarte | Hiszpania | 28:20 | Holandia | Estadio Nacional Complutense, Madryt widzów: 4500 |
Punkty: Vinuesa 13 (2pd 3K), Ferrer 5 (P), Foulds 5 (P), Ramiro 5 (P) Miejimolle | (20:6) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Weersma 7 (2pd K), Raymond 5 (P), Van Dijk 5 (P), Fortuin 2 (pd) Raymond |
11 lutego 2023 13.15 CET (UTC+1) sędzia: Ludovic Cayre | Holandia | 8:40 | Gruzja | Nationaal Rugby Centrum, Amsterdam widzów: 2500 |
Punkty: Bloemen 5 (P), Weersma 3 (K) Peters | (3:12) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Czkoidze 10 (2P), Gaczecziladze 10 (2P), Abżandadze 6 (3pd), Czaczalidze 5 (P), Niniaszwili 5 (P), Matkawa 4 (2pd) Abramiszwili, Niniaszwili, Saginadze |
12 lutego 2023 14.30 CET (UTC+1) sędzia: Clara Munarini | Niemcy | 14:32 | Hiszpania | Fritz-Grunebaum-Sportpark, Heidelberg widzów: 2500 |
Punkty: Stella 9 (3K), Paine 5 (P) Ferreira, Paine | (11:19) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Bell 10 (2P), Güemes 7 (2pd K), del Hoyo 5 (P), Santamaría 5 (P), Goia 5 (P) |
18 lutego 2023 13.15 CET (UTC+1) sędzia: Alexandru Ionescu | Niemcy | 29:33 | Holandia | Stadion Pichterich, Neckarsulm widzów: 1350 |
Punkty: Stella 14 (pd 4K), Lammers 5 (P), Paine 5 (P), L. Wolf 5 (P), Renc | (15:26) Relacja Relacja | Punkty: Weersma 21 (P 2pd 4K), Van Dijk 5 (P), karne przyłożenie – 7 |
18 lutego 2023 19.00 CET (UTC+1) sędzia: Eoghan Cross | Hiszpania | 3:41 | Gruzja | Estadio El Malecon, Torrelavega widzów: 4500 |
Punkty: Vinuesa 3 (K) | (3:22) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Tabucadze 10 (2P), Abżandadze 9 (P 2pd), Gigaszwili 5 (P), Niniaszwili 5 (P), Szarikadze 5 (P), Todua 5 (P), Matkawa 2 (pd) Abramiszwili, Aprasidze, Mamukaszwili |
Grupa B
Faza pucharowa (miejsca 1–4) |
Faza pucharowa (miejsca 5–8) |
Drużyna | Mecze | Wygrane | Remisy | Przegrane | Bilans punktów | Różnica | Punkty dodatkowe | Punkty | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugalia | 3 | 3 | 0 | 0 | 157:40 | +117 | 3 | 15 |
2 | Rumunia | 3 | 2 | 0 | 1 | 143:70 | +73 | 2 | 10 |
3 | Polska | 3 | 1 | 0 | 2 | 51:147 | −96 | 0 | 4 |
4 | Belgia | 3 | 0 | 0 | 3 | 37:131 | −94 | 1 | 1 |
4 lutego 2023 14.00 EET (UTC+2) sędzia: Saba Abulaszwili | Rumunia | 67:27 | Polska | Stadionul Arcul de Triumf, Bukareszt widzów: 2136 |
Punkty: Chirică 10 (2P), Gontineac 10 (2P), Popoaia 10 (5pd), Butnariu 5 (P), Dinu 5 (P), Gajion 5 (P), Irimescu 5 (P), Macovei 5 (P), Melinte 2 (pd), Simionescu 5 (P), Vaovasa 5 (P) | (38:10) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Banaszek 10 (2pd 2K), Fidler 5 (P), Hudson-Kowalewicz 5 (P), Pozniak 5 (P), Piotrowicz 2 (pd) Banaszek |
4 lutego 2023 19.00 WET (UTC±0) sędzia: Hollie Davidson | Portugalia | 54:17 | Belgia | CAR Jamor, Oeiras widzów: 3723 |
Punkty: Sousa Guedes 19 (P 7pd), Appleton 5 (P), Belo 5 (P), Campergue 5 (P), Lima 5 (P), Marta 5 (P), Martins 5 (P), Pinto 5 (P) | (26:10) Relacja | Punkty: Remue 7 (2pd K), Cornez 5 (P), Pazgrat 5 (P) |
11 lutego 2023 11.45 CET (UTC+1) sędzia: Andrew Cole | Polska | 3:65 | Portugalia | Narodowy Stadion Rugby, Gdynia widzów: 2000 |
Punkty: Piotrowicz 3 (K) Piotrowicz | (3:29) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Marta 20 (4P), Pinto 15 (3P), Marques 13 (P 4pd), Portela 7 (P pd), Lima 5 (P), Tadjer 5 (P) |
11 lutego 2023 18.30 CET (UTC+1) sędzia: Mike English | Belgia | 5:56 | Rumunia | Nelson Mandela Stadium, Bruksela widzów: 2100 |
Punkty: Godsmark 5 (P) Cuffolo | (5:21) Relacja Relacja | Punkty: Gontineac 15 (3P), Melinte 14 (7pd), Chirică 5 (P), Cojocaru 5 (P), Savin 5 (P), Tomane 5 (P), karne przyłożenie – 7 |
18 lutego 2023 21.15 CET (UTC+1) sędzia: Iñigo Atorrasagasti | Polska | 21:15 | Belgia | Narodowy Stadion Rugby, Gdynia widzów: 2000 |
Punkty: Piotrowicz 11 (pd 3K), Szwagrzak 5 (P), Zeszutek 5 (P) | (8:3) Relacja Relacja | Punkty: André 5 (P), Cornez 5 (P), Williams 3 (K), Remue 2 (pd) Baudry, Van Parys |
19 lutego 2023 15.00 WET (UTC±0) sędzia: Nika Amaszucheli | Portugalia | 38:20 | Rumunia | Estádio do Restelo, Lizbona widzów: 4250 |
Punkty: Sousa Guedes 13 (5pd K), Bettencourt 5 (P), Diniz 5 (P), Lucas 5 (P), Madeira 5 (P), Portela 5 (P) Cerqueira | (14:10) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Popoaia 8 (pd 2K), Chirică 5 (P), Gontineac 5 (P), Melinte 2 (pd) Tomane |
Faza pucharowa
O miejsca 5–8
Półfinały | o 5. miejsce | ||||||
Amsterdam, 4 marca 2023 | |||||||
Holandia | 31 | ||||||
Belgia | 19 | ||||||
Amsterdam, 19 marca 2023 | |||||||
Holandia | 50 | ||||||
Niemcy | 28 | ||||||
o 7. miejsce | |||||||
Gdynia, 5 marca 2023 | Amsterdam, 19 marca 2023 | ||||||
Polska | 18 | Belgia | 18 | ||||
Niemcy | 23 | Polska | 17 |
- Półfinały
4 marca 2023 13.15 CET (UTC+1)[3] sędzia: Michael Todd | Holandia | 31:19 | Belgia | Nationaal Rugby Centrum, Amsterdam widzów: 1250 |
Punkty: Bennie-Coulson 15 (3P), Weersma 11 (4pd K), Raymond 5 (P) Van Dijken, Salman | (14:7) Relacja Relacja | Punkty: Remeue 9 (P 2pd), Baudry 5 (P), Mortier 5 (P) Berger, Deceuninck, Sotteau |
5 marca 2023 20.00 CET (UTC+1)[3] sędzia: Gert Visser | Polska | 18:23 | Niemcy | Narodowy Stadion Rugby, Gdynia widzów: 1200 |
Punkty: Piotrowicz 8 (pd 2K), Halaifonua 5 (P), Wójtowicz 5 (P) | (7:10) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Stella 13 (2pd 3K), Rodwell 5 (P), Wolf 5 (P) Stein |
- Mecz o siódme miejsce
13 marca 2023 12.30 CET (UTC+1)[3] sędzia: Cristian Șerban | Belgia | 18:17 | Polska | Nationaal Rugby Centrum, Amsterdam[3][4] widzów: 2000 |
Punkty: Remue 13 (P pd 2K), Cornez 5 (P) Deceuninck Deceuninck | (11:10) Relacja Relacja | Punkty: Piotrowicz 7 (2pd K), Halaifonua 5 (P), Zeszutek 5 (P) A. Nowicki |
- Mecz o piąte miejsce
13 marca 2023 15.00 CET (UTC+1)[3] sędzia: Szota Tewzadze | Holandia | 50:28 | Niemcy | Nationaal Rugby Centrum, Amsterdam[3][4] widzów: 2750 |
Punkty: Bennie-Coulson 10 (2P), Weersma 10 (5pd), Darlington 5 (P), Van Dijk 5 (P), Langelaan 5 (P), Du Plesis 5 (P), Raymond 5 (P), Schöller 5 (P) Raymond | (28:0) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Stella 6 (3pd), Lammers 5 (P), Rinklin 5 (P), Wolf 5 (P), karne przyłożenie – 7 Williams |
O miejsca 1–4
Półfinały | Finał | ||||||
Tbilisi, 5 marca 2023 | |||||||
Gruzja | 31 | ||||||
Rumunia | 7 | ||||||
Badajoz, 19 marca 2023 | |||||||
Gruzja | 38 | ||||||
Portugalia | 11 | ||||||
o 3. miejsce | |||||||
Lizbona, 4 marca 2023 | Badajoz, 19 marca 2023 | ||||||
Portugalia | 27 | Rumunia | 31 | ||||
Hiszpania | 10 | Hiszpania | 25 |
- Półfinały
4 marca 2023 17.00 WET (UTC±0)[3] sędzia: Thomas Charabas | Portugalia | 27:10 | Hiszpania | Estádio do Restelo, Lizbona widzów: 5000 |
Punkty: Marques 17 (P 3pd 2K), Diniz 5 (P), Marta 5 (P) Madeira | (7:10) Relacja Relacja | Punkty: Peters 5 (P), Vinuesa 5 (pd K) Peters |
5 marca 2023 16.00 GET (UTC+4)[3] sędzia: Federico Vedovelli | Gruzja | 31:7 | Rumunia | Stadion Awczala, Tbilisi widzów: 2600 |
Punkty: Abżandadze 7 (2pd K), Szarikadze 5 (P), Tabucadze 5 (P), Todua 5 (P), Matkawa 2 (pd), karne przyłożenie – 7 | (17:0) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Căpățînă 5 (P), Melinte 2 (pd) Savin |
- Mecz o trzecie miejsce
19 marca 2023 16.00 CET (UTC+1)[3] sędzia: Chris Busby | Rumunia | 31:25 | Hiszpania | Cívitas Nuevo Vivero, Badajoz[3][4] widzów: 5300 |
Punkty: Popa 6 (2K), Chirică 5 (P), Pop 5 (P), Popoaia 5 (pd K), Rupanu 5 (P), Septar 5 (P) | (8:10) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Ferrer 10 (2P), Vinuesa 10 (2pd 2K), Domínguez 5 (P) |
- Finał
19 marca 2023 20.00 CET (UTC+1)[3] sędzia: Ludovic Cayre | Gruzja | 38:11 | Portugalia | Cívitas Nuevo Vivero, Badajoz[3][4] widzów: 6000 |
Punkty: Tabucadze 10 (2P), Czkoidze 5 (P), Mamukaszwili 5 (P), Papidze 5 (P), Tapladze 5 (P), Abżandadze 4 (2pd), Matkawa 4 (2pd) Lobżanidze, Szarikadze | (12:11) Relacja Relacja Relacja | Punkty: Bento 6 (2K), Appleton 5 (P) Appleton, Martins |
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja |
---|---|
Gruzja | |
Portugalia | |
Rumunia | |
4. | Hiszpania |
5. | Holandia |
6. | Niemcy |
7. | Belgia |
8. | Polska |
Przypisy
- ↑ New Format for Rugby Europe Championship [online], Rugby Europe [dostęp 2022-09-18] [zarchiwizowane z adresu 2022-09-16] (ang.).
- ↑ a b Rugby Europe Championship 2023 [online], Rugby Europe [dostęp 2022-09-18] [zarchiwizowane z adresu 2022-09-18] (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l Rugby Europe, has confirmed the schedule of the semi-finals of the Men’s Rugby Europe Championship 2023 (REC). [online], Rugby Europe, 21 lutego 2023 [dostęp 2023-02-22] [zarchiwizowane z adresu 2023-02-22] (ang.).
- ↑ a b c d La fase final del Rugby Europe Championship 2023 se jugará en Badajoz [online], Federación Española de Rugby, 3 lutego 2023 [dostęp 2023-02-05] [zarchiwizowane z adresu 2023-02-03] (hiszp.).
- p
- d
- e
Puchar Narodów Europy | |
---|---|
RE International Championships |