Australien deltog i de olympiska sommarspelen 1992 med en trupp bestående av 279 deltagare, som tillsammans tog 27 medaljer.[1]
Badminton
Basket
- Herrar
- Gruppspel
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P | 1 | OSS | 5 | 4 | 0 | 1 | 425 | 373 | +52 | 9 | 2 | Litauen | 5 | 4 | 0 | 1 | 481 | 424 | +57 | 9 | 3 | Australien | 5 | 3 | 0 | 2 | 432 | 396 | +36 | 8 | 4 | Puerto Rico | 5 | 3 | 0 | 2 | 445 | 440 | +5 | 8 | 5 | Venezuela | 5 | 1 | 0 | 4 | 392 | 427 | −35 | 6 | 6 | Kina | 5 | 0 | 0 | 5 | 381 | 496 | −115 | 5 | | Hemma \ Borta | | | | | | | Australien | — | 88–66 | 63–85 | 87–98 | 116–76 | 78–71 | Kina | 66–88 | — | 84–100 | 75–112 | 68–100 | 88–96 | OSS | 85–63 | 100–84 | — | 92–80 | 70–82 | 78–64 | Litauen | 98–87 | 112–75 | 80–92 | — | 104–91 | 87–79 | Puerto Rico | 76–116 | 100–68 | 82–70 | 91–104 | — | 96–82 | Venezuela | 71–78 | 96–88 | 64–78 | 79–87 | 82–96 | — | |
- Slutspel
Bordtennis
Boxning
Brottning
Bågskytte
Herrarnas individuella
Herrarnas lagtävling
- Greenham, Fairweather och Hunter-Russell — Kvartsfinal, 7:e plats (1-1)
Cykling
Damernas linjelopp
- Kathleen Shannon
- Final — 2:05:03 (→ 7:e plats)
- Jacqui Uttien
- Final — 2:05:03 (→ 13:e plats)
Fotboll
- Herrar
- Gruppspel
- Slutspel
Friidrott
Herrarnas 200 meter
- Dean Capobianco
- Heat — 20,86
- Kvartsfinal — 20,61 (→ gick inte vidare, 17:e plats)
Herrarnas 400 meter
- Mark Garner
- Heat — 46,26
- Kvartsfinal — 46,85 (→ gick inte vidare, 28:e plats)
Herrarnas 400 meter häck
- Simon Hollingsworth
- Heat — 49,74 (→ gick inte vidare, 22:e plats)
Herrarnas maraton
Herrarnas 20 kilometer gång
- Nick A'Hern
- Final — 1:31:39 (→ 22:e plats)
- Andrew Jachno
- Final — 1:36:49 (→ 31:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
Herrarnas höjdhopp
- Lochsley Thomson
- Kval — 2,20 m (→ gick inte vidare, 19:e plats)
- David Anderson
- Kval — 2,15 m (→ gick inte vidare, 31:e plats)
Herrarnas längdhopp
- David Culbert
- Kval — 8,00 m
- Final — 7,73 m (→ 11:e plats)
Herrarnas släggkastning
- Sean Carlin
- Kval — 75,90 m
- Final — 76,16 m (→ 8:e plats)
Herrarnas diskuskastning
- Werner Reiterer
- Kval — 62,20 m
- Final — 60,12 m (→ 10:e plats)
Herrarnas stavhopp
Herrarnas tiokamp
- Dean Smith
- Final Result — 7703 poäng (→ 19:e plats)
Damernas 100 meter
- Kerry Johnson
- Heat — 11,62
- Kvartsfinal — 11,59 (→ gick inte vidare, 19:e plats)
Damernas 200 meter
- Melissa Medlicott
- Heat — 23,86 (→ gick inte vidare, 30:e plats)
Damernas 400 meter
- Michelle Lock
- Heat — 52,49
- Kvartsfinal — 51,71
- Semifinal — 50,78 (→ gick inte vidare, 11:e plats)
- Renee Poetschka
- Heat — 52,85
- Kvartsfinal — 52,05
- Semifinal — 52,09 (→ gick inte vidare, 15:e plats)
- Cathy Freeman
- Heat — 53,70
- Kvartsfinal — 51,52 (→ gick inte vidare, 17:e plats)
Damernas 3 000 meter
- Krishna Stanton
- Heat — 9:00,62 (→ gick inte vidare, 22:a plats)
Damernas 10 000 meter
- Susan Hobson
- Heat — 32:53,61 (→ gick inte vidare, 21:a plats)
Damernas 4 x 100 meter stafett
Damernas 4 x 400 meter stafett
Damernas maraton
Damernas 10 kilometer gång
Damernas 400 meter häck
- Gail Luke
- Heat — 58,32 (→ gick inte vidare, 23:e plats)
Damernas höjdhopp
- Alison Inverarity
- Kval — 1,92 m
- Final — 1,91 m (→ 8:e plats)
Damernas längdhopp
- Nicole Boegman
- Kval — ingen notering (→ gick inte vidare, ingen placering)
Damernas diskuskastning
Damernas spjutkastning
- Sue Howland
- Heat — startade inte (→ ingen placering)
Damernas sjukamp
- Jane Flemming
- Slutligt resultat — fullföljde inte (→ ingen placering)
Fäktning
Herrarnas värja
- Robert Davidson
- Scott Arnold
Gymnastik
Judo
Kanotsport
Konstsim
Landhockey
Herrar Gruppspel - Slutspel
- Damer
- Gruppspel
Lag | Spelade | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng |
Tyskland | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 5 |
Spanien | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 |
Australien | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 2 |
Kanada | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | –7 | 0 |
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
- Gavin Lackey → 30:e plats (5 111 poäng)
- Colin Hamilton → 58:e plats (4 594 poäng)
- Alex Watson → 63:e plats (4 279 poäng)
Herrarnas lagtävling
- Lackey, Hamilton och Watson → 16:e plats (13 984 poäng)
Ridsport
Rodd
Segling
Herrarnas lechner
Damernas lechner
- Fiona Taylor
- Slutligt resultat — 136,0 poäng (→ 10:e plats)
Damernas 470
- Jennifer Lidgett och Ady Bucek
- Slutligt resultat — 80,4 poäng (→ 9:e plats)
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Michael Murphy
- Kval — 381,33 poäng
- Final — 611,97 poäng (→ 4:e plats)
- Simon McCormack
- Kval — 358,05 poäng (→ Gick inte vidare, 16:e plats)
- Herrarnas 10 m
- Craig Rogerson
- Kval — 388,83 poäng
- Final — 458,43 poäng (→ 12:e plats)
- Michael Murphy
- Kval — 371,88 (→ Gick inte vidare, 13:e plats)
- Damernas 3 m
- Jennifer Donnet
- Kval — 272,64 (→ Gick inte vidare, 15:e plats)
- Rachel Wilkes
- Kval — 254,31 (→ Gick inte vidare, 22:a plats)
- Damernas 10 m
- Vyninka Arlow
- Final — 365,88 poäng (→ 10:e plats)
- April Adams
- Final — 342,39 poäng (→ 11:e plats)
Tennis
Herrsingel
Herrdubbel
- John Fitzgerald och Todd Woodbridge
- Första omgången — Besegrade Roger Smith och Mark Knowles (Bahamas) 6-2, 6-3, 6-7, 4-6, 6-3
- Andra omgången — Förlorade mot Leander Paes och Ramesh Krishnan (Indien) 4-6, 5-7, 6-4, 1-6
Damsingel
- Nicole Provis
- Första omgången — Besegrade Katia Piccolini (Italien) 6-1 6-0
- Andra omgången — Förlorade mot Sabine Appelmans (Belgien) 2-6 1-6
- Jenny Byrne
- Första omgången — Förlorade mot Raffaella Reggi-Concato (Italien) 4-6 6-7
- Rachel McQuillan
- Första omgången — Förlorade mot Sabine Appelmans (Belgien) 3-6, 3-6
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/AUS/summer/1992/ Arkiverad 6 februari 2012 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)