Bordtennis vid panamerikanska spelen
Bordtennis | |||
| |||
---|---|---|---|
| |||
|
Bordtennis vid panamerikanska spelen har spelats sedan 1979.
Historisk överblick över grenar
Grenar / År | 1979 | 1983 | 1987 | 1991 | 1995 | 1999 | 2003 | 2007 | 2011 | 2015 | 2019 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Damsingel | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Damdubbel | X | X | X | X | X | X | X | ||||
Damernas lagtävling | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | |
Herrsingel | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Herrdubbel | X | X | X | X | X | X | X | ||||
Herrarnas lagtävling | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | |
Mixeddubbel | X | X | X | X | X | X |
Medaljsammanfattning
Damernas tävlingar
Damsingel
Spel | Guld | Silver | Brons | |
San Juan 1979 | Mariann Domonkos (CAN) | Liu Fan Yeen (USA) | Diana Guillen (MEX) | Judy Bochenski (USA) |
Caracas 1983 | Insook Bhushan (USA) | Madeleine Armas (CUB) | Elizabeth Popper (VEN) | Marta Báez (CUB) |
Indianapolis 1987 | Insook Bhushan (USA) | Mariann Domonkos (CAN) | Mónica Liyau (PER) | Carmen Miranda Yera (CUB) |
Havanna 1991 | Insook Bhushan (USA) | Lily Yip (USA) | Madeleine Armas (CUB) | Jackeline Díaz (CHI) |
Mar del Plata 1995 | Geng Lijuan (CAN) | Lily Yip (USA) | Barbara Chiu (CAN) | Diana Gee (USA) |
Winnipeg 1999 | Gao Jun (USA) | Geng Lijuan (CAN) | Petra Cada (CAN) | Amy Feng (USA) |
Santo Domingo 2003 | Gao Jun (USA) | Wu Xue (DOM) | Tawny Banh (USA) | Berta Rodríguez (CHI) |
Rio de Janeiro 2007 | Gao Jun (USA) | Wu Xue (DOM) | Wang Chen (USA) | Judy Long (CAN) |
Guadalajara 2011 | Zhang Mo (CAN) | Wu Xue (DOM) | Lily Zhang (USA) | Ariel Hsing (USA) |
Toronto 2015 | Jennifer Wu (USA) | Lin Gui (BRA) | Caroline Kumahara (BRA) | Lily Zhang (USA) |
Lima 2019 | Adriana Díaz (PUR) | Jennifer Wu (USA) | Melanie Díaz (PUR) | Bruna Takahashi (BRA) |
Damdubbel
Spel | Guld | Silver | Brons | |
San Juan 1979 | Mariann Domonkos & Biurte Plucas (CAN) | Judy Bochenski & Connie Sweeris (USA) | Ana Uribe & Isabel Bastida (COL) | Paquita Roman & Ailed Gonzalez (CUB) |
Caracas 1983 | Insook Bhushan & Diana Gee (USA) | Madeleine Armas & Marta Báez (CUB) | Elizabeth Popper & Nieves Arevalo (VEN) | Mariann Domonkos & Thanh Mach (CAN) |
Indianapolis 1987 | Carmen Miranda Yera & Marisel Ramirez (CUB) | Mariann Domonkos & Thanh Mach (CAN) | Madeleine Armas & Marta Báez (CUB) | Patricia Cabrera & Betty Guamancera (ECU) |
Havanna 1991 | Lily Yip & Li Ai (USA) | Insook Bhushan & Diana Gee (USA) | Madeleine Armas & Yolanda Rodrigues (CUB) | Julie Barton & Caroline Sylvestre (CAN) |
Mar del Plata 1995 | Geng Lijuan & Barbara Chiu (CAN) | Sofija Tepes & Jackelin Díaz (CHI) | Tawny Banh & Wei Wang (USA) | Berta Rodríguez & Ursula Macaya (CHI) |
Santo Domingo 2003 | Gao Jun & Jasna Fazlić (USA) | Lily Yip & Tawny Banh (USA) | Fabiola Ramos & Luisana Perez (VEN) | Wu Xue & Olga Vila (DOM) |
Lima 2019 | Adriana Díaz & Melanie Díaz (PUR) | Jennifer Wu & Lily Zhang (USA) | Alicia Côté & Zhang Mo (CAN) | Bruna Takahashi & Jessica Yamada (BRA) |
Damernas lagtävling
Spel | Guld | Silver | Brons | |
San Juan 1979 | Kanada Mariann Domonkos Biurte Plucas | USA Liu Fan Yeen Judy Bochenski Connie Sweeris | Trinidad och Tobago Nadira Abdool Tara Hansrajsingh | 0 |
Caracas 1983 | USA Insook Bhushan Diana Gee | Kuba Madeleine Armas Marta Báez Carmem Miranda Yera | Kanada Mariann Domonkos Thanh Mach Gloria Hsu | Dominikanska republiken Blanca Alejo Brigida Perez |
Indianapolis 1987 | USA Insook Bhushan Diana Gee Lisa Gee Takako Tren Holme | Kuba Madeleine Armas Marta Báez Carmem Miranda Yera Maricel Ramirez | Kanada Mariann Domonkos Thanh Mach Helene Bedard | 0 |
Havanna 1991 | USA Insook Bhushan Diana Gee Lily Yip Li Ai | Kuba Madeleine Armas Yolanda Rodriguez Leticia Suarez Maricel Ramirez | Brasilien Carla Tibério Lyanne Kosaka Marta Massuda Mônica Dotti | 0 |
Mar del Plata 1995 | Kanada Geng Lijuan Barbara Chiu Chris Xu Petra Cada | USA Diana Gee Lily Yip Tawny Banh Wei Wang | Kuba Madeleine Armas Yolaisdis García Marisel Ramírez Yolanda Rodriguez | 0 |
Winnipeg 1999 | USA Gao Jun Tawny Banh Amy Feng | Kanada Geng Lijuan Chris Xu Petra Cada | Brasilien Eugênia Ferreira Lígia Silva Lyanne Kosaka | Chile Berta Rodríguez Sofija Tepes Silvia Morel |
Rio de Janeiro 2007 | USA Gao Jun Wang Chen Tawny Banh | Kanada Judy Long Zhang Mo Chris Xu | Kuba Glendys Gonzalez Dayana Ferrer Anisleyvis Bereau | Dominikanska republiken Johenny Valdez Wu Xue Lian Qian |
Guadalajara 2011 | Dominikanska republiken Wu Xue Johenny Valdez Eva Brito | Venezuela Fabiola Ramos Ruaida Ezzeddine Luisana Perez | USA Ariel Hsing Lily Zhang Erica Wu | Colombia Paula Medina Luisa Zuluaga Johana Araque |
Toronto 2015 | USA Lily Zhang Jennifer Wu Zheng Jiaqi | Brasilien Lin Gui Caroline Kumahara Lígia Silva | Kanada Alicia Cote Anqi Luo Zhang Mo | Puerto Rico Carelyn Cordero Adriana Diaz Melanie Díaz |
Lima 2019 | Puerto Rico Adriana Díaz Melanie Díaz Daniely Ríos | Brasilien Caroline Kumahara Bruna Takahashi Jessica Yamada | Kanada Alicia Côté Ivy Liao Zhang Mo | USA Amy Wang Jennifer Wu Lily Zhang |
Herrarnas tävlingar
Herrsingel
Spel | Guld | Silver | Brons | |
San Juan 1979 | Eddie Lo (CAN) | Mario Álvarez (DOM) | Alex Polisois (CAN) | Raymundo Fermin (DOM) |
Caracas 1983 | Brian Masters (USA) | Ricardo Inokuchi (BRA) | Mario Álvarez (DOM) | Walter Nathan (PER) |
Indianapolis 1987 | Joe Ng (CAN) | Sean O'Neill (USA) | Cláudio Kano (BRA) | Carlos Kawai (BRA) |
Havanna 1991 | Hugo Hoyama (BRA) | Cláudio Kano (BRA) | Horatio Pintea (CAN) | James Butler (USA) |
Mar del Plata 1995 | Hugo Hoyama (BRA) | Cláudio Kano (BRA) | Horatio Pintea (CAN) | James Butler (USA) |
Winnipeg 1999 | David Zhuang (USA) | Liu Song (ARG) | Fransisco Arado (CUB) | Jorge Gambra (CHI) |
Santo Domingo 2003 | Lin Ju (DOM) | Thiago Monteiro (BRA) | Hugo Hoyama (BRA) | Liu Song (ARG) |
Rio de Janeiro 2007 | Lin Ju (DOM) | Liu Song (ARG) | Thiago Monteiro (BRA) | 0 |
Guadalajara 2011 | Liu Song (ARG) | Marcos Madrid (MEX) | Alberto Mino (ECU) | Lin Ju (DOM) |
Toronto 2015 | Hugo Calderano (BRA) | Gustavo Tsuboi (BRA) | Thiago Monteiro (BRA) | Eugene Wang (CAN) |
Lima 2019 | Hugo Calderano (BRA) | Jiaji Wu (DOM) | Eugene Wang (CAN) | Kanak Jha (USA) |
Herrdubbel
Spel | Guld | Silver | Brons | |
San Juan 1979 | Eddie Lo & Alex Polisois (CAN) | Mario Álvarez & Esteban Ortiz Gonzalo (DOM) | Raymundo Fermin & Juan Vila (DOM) | Gustavo Ripalda & Gustavo Ulloa (ECU) |
Caracas 1983 | Ricardo Inokuchi & Cláudio Kano (BRA) | Raymundo Fermin & Juan Vila (DOM) | Brian Masters & Sean O'Neill (USA) | Marcos Nunes & Jorge Gambra (CHI) |
Indianapolis 1987 | Joe Ng & Horatio Pintea (CAN) | Cláudio Kano & Hugo Hoyama (BRA) | Marcos Nunes & Jorge Gambra (CHI) | Mario Álvarez & Juan Vila (DOM) |
Havanna 1991 | Cláudio Kano & Hugo Hoyama (BRA) | Joe Ng & Horatio Pintea (CAN) | Carlos Kawai & Silney Yuta (BRA) | Ruben Arado & Ernesto Gonzalez (CUB) |
Mar del Plata 1995 | Cláudio Kano & Hugo Hoyama (BRA) | Pablo Tabachnik & Martin Paradela (ARG) | Joe Ng & Horatio Pintea (CAN) | Juan Papic & Juan Salamanca (CHI) |
Santo Domingo 2003 | Hugo Hoyama & Thiago Monteiro (BRA) | Gustavo Tsuboi & Bruno Anjos (BRA) | Liu Song & Pablo Tabachnik (ARG) | Lin Ju & Roberto Brito (DOM) |
Lima 2019 | Hugo Calderano & Gustavo Tsuboi (BRA) | Gastón Alto & Horacio Cifuentes (ARG) | Brian Afanador & Daniel González (PUR) | Emil Santos & Jiaji Wu (DOM) |
Herrarnas lagtävling
Spel | Guld | Silver | Brons | |
San Juan 1979 | Dominikanska republiken Mario Álvarez Raymundo Fermin Esteban Ortiz Juan Vila | USA Quang Dang Bui David Sakai Dean Doyle Todd Petersen | Kanada Eddie Lo Alex Polisois | 0 |
Caracas 1983 | Brasilien Ricardo Inokuchi Cláudio Kano Acassio da Cunha Aristides Nascimento Maurício Kobayashi | Kanada Joe Ng Horatio Pintea Bao Nguyen Alain Bourbonnais | Dominikanska republiken Mario Álvarez Raymundo Fermin Juan Vila Gonzalo Ortiz | Jamaica |
Indianapolis 1987 | Brasilien Cláudio Kano Hugo Hoyama Carlos Kawai | USA James Butler Khoa Nguyen Sean O'Neill Quang Bui | Kanada Joe Ng Horatio Pintea Cristopher Chu | 0 |
Havanna 1991 | Brasilien Cláudio Kano Hugo Hoyama Carlos Kawai Silnei Yuta | USA James Butler Sean O'Neill Dhirem Narotam Chi-Sun Chui | Kanada Joe Ng Horatio Pintea Francis Trudel Come-Vincent Bernier | 0 |
Mar del Plata 1995 | Brasilien Cláudio Kano Hugo Hoyama Carlos Kawai Silnei Yuta | USA James Butler Sean O'Neill Chi-Sun Chui Derek May | Kanada Joe Ng Horatio Pintea Francis Trudel D. Su | 0 |
Winnipeg 1999 | USA David Zhuang Eric Owens Todd Sweeris | Argentina Liu Song Pablo Tabachnik Juan Frery | Brasilien Hugo Hoyama Thiago Monteiro Carlos Kawai | Kanada Pradeeban Peter-Paul Xavier Therien Horatio Pintea |
Rio de Janeiro 2007 | Brasilien Hugo Hoyama Thiago Monteiro Gustavo Tsuboi | Argentina Liu Song Pablo Tabachnik Gaston Alto | Kanada Pierre-Luc Hinse Shen Qiang Pradeeban Peter-Paul | USA Mark Hazinski Eric Owens Han Xiao |
Guadalajara 2011 | Brasilien Hugo Hoyama Thiago Monteiro Gustavo Tsuboi | Argentina Liu Song Pablo Tabachnik Gaston Alto | Kuba Andy Pereira Jorge Campos Pavel Oxamendi | Mexiko Marcos Madrid Guillermo Muñoz Jude Okoh |
Toronto 2015 | Brasilien Hugo Calderano Thiago Monteiro Gustavo Tsuboi | Paraguay Marcelo Aguirre Axel Gavilan Alejandro Toranzos | Kanada Marko Medjugorak Pierre-Luc Thériault Eugene Wang | Puerto Rico Brian Afanador Héctor Berríos Daniel González |
Lima 2019 | USA Kanak Jha Nikhil Kumar Nicholas Tio | Argentina Gastón Alto Horacio Cifuentes Pablo Tabachnik | Brasilien Hugo Calderano Eric Jouti Gustavo Tsuboi | Kuba Jorge Campos Liván Martínez Andy Pereira |
Mixeddubbel
Spel | Guld | Silver | Brons | |
San Juan 1979 | Alex Polisois & Mariann Domonkos (CAN) | Sergio Sánchez & Diana Guillen (MEX) | Eddie Lo & Biurte Plucas (CAN) | Bui Quang Dang & Liu Fan Yeen (USA) |
Caracas 1983 | Sean O'Neill & Insook Bhushan (USA) | Horatio Pintea & Mariann Domonkos (CAN) | Cláudio Kano & Sandra Noda (BRA) | Fransisco Lopez & Elizabeth Popper (VEN) |
Indianapolis 1987 | Khoa Nguyen & Insook Bhushan (USA) | Sean O'Neill & Diana Gee (USA) | Joe Ng & Mariann Domonkos (CAN) | Fransisco Lopez & Elizabeth Popper (VEN) |
Havanna 1991 | Sean O'Neill & Diana Gee (USA) | Ruben Arado & Yolanda Rodrigues (CUB) | Joe Ng & Julie Barton (CAN) | Ernesto Gonzalez & Madeleine Armas (CUB) |
Mar del Plata 1995 | Horatio Pintea & Geng Lijuan (CAN) | Fransisco Arado & Madeleine Armas (CUB) | Hugo Hoyama & Lívia Kosaka (BRA) | Joe Ng & Barbara Chiu (CAN) |
Lima 2019 | Eugene Wang & Zhang Mo (CAN) | Gustavo Tsuboi & Bruna Takahashi (BRA) | Kanak Jha & Jennifer Wu (USA) | Brian Afanador & Adriana Díaz (PUR) |
Källor
Fotnoter
|
|