Lista över herrmedaljörer i sprintvärldsmästerskapen i kanadensare
Detta är en lista över samtliga medaljörer på herrsidan i sprintvärldsmästerskapen i kanadensare.
C-1 200 m
Introducerades: 1994.
Dmitrij Sabin från Ukraina tog silver 2002, men diskvalificerades på grund av dopning.
C-1 500 m
Introducerades: 1971.
C-1 1000 m
Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återinfördes: 1950.
C-1 5000 m
Introducerades: 2010
Spel | Guld | Silver | Brons |
Poznan 2010 | Ronald Verch (GER) | Jose Luis Bouza (ESP) | Marián Ostrčil (SVK) |
Szeged 2011 | Mykhaylo Koshman (UKR) | Lukáš Koranda (CZE) | Jose Luis Bouza (ESP) |
Duisburg 2013 | Sebastian Brendel (GER) | Attila Vajda (HUN) | Mark Oldershaw (CAN) |
Moskva 2014 | Sebastian Brendel (GER) | Attila Vajda (HUN) | Pavel Petrov (RUS) |
Milano 2015 | Sebastian Brendel (GER) | Martin Antonio Campos (ESP) | Mateusz Kamiński (POL) |
Račice 2017 | Sebastian Brendel (GER) | Serguey Torres (CUB) | Mateusz Kamiński (POL) |
Montemor-o-Velho 2018 | Sebastian Brendel (GER) | Fernando Jorge (CUB) | Kirill Shamshurin (RUS) |
Szeged 2019 | Sebastian Brendel (GER) | Balázs Adolf (HUN) | Fernando Jorge (CUB) |
Köpenhamn 2021 | Balázs Adolf (HUN) | Sebastian Brendel (GER) | Kirill Sjamsjurin (RUS) |
Dartmouth 2022 | Serghei Tarnovschi (MDA) | Serguey Torres (CUB) | Sebastian Brendel (GER) |
Duisburg 2023 | Balázs Adolf (HUN) | Sebastian Brendel (GER) | Wiktor Głazunow (POL) |
C-1 10000 m
Introducerades: 1950. Togs bort: 1993.
C-2 200 m
Introducerades: 1994.
C-2 500 m
Introducerades: 1971.
Sergej Ulegin och Aleksandr Kostoglod från Ryssland tog silver 2003, men då Ulegin testades positivt för dopning blev de av med medaljerna.
C-2 1000 m
Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återinfördes: 1950.
C-2 10000 m
Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återinfördes: 1950. Togs bort: 1993.
C-4 200 m
Introducerades: 1994. Togs bort 2009.
Sergej Ulegin, Aleksandr Kostoglod, Roman Kruglyakov, och Maxim Opalev från Ryssland tog guldet 2003, men då Ulegin testades positivt för dopning blev de av med medaljerna.
C-4 500 m
Introducerades: 1989. Togs bort: 2007. Återinfördes: 2018.
Sergej Ulegin, Aleksandr Kostoglod, Roman Kruglyakov, och Maxim Opalev från Ryssland tog guldet 2003, men då Ulegin testades positivt för dopning blev de av med medaljerna.
C-4 1000 m
Introducerades: 1989.
C-1 4 × 200 m stafett
Introducerades: 2009
C-2 Mix 200 m
Introducerades: 2021
Spel | Guld | Silver | Brons |
Köpenhamn 2021 | Irina Andreeva Ivan Sjtyl (RCF) | Michał Łubniewski Dorota Borowska Polen | Dávid Korisánszky Kincső Takács Ungern |
C-2 Mix 500 m
Introducerades: 2022
Spel | Guld | Silver | Brons |
Dartmouth 2022 | Connor Fitzpatrick Katie Vincent Kanada | Sebastian Brendel Sophie Koch Tyskland | Aleksander Kitewski Sylwia Szczerbińska Polen |
Duisburg 2023 | Connor Fitzpatrick Katie Vincent Kanada | Wiktor Głazunow Sylwia Szczerbińska Polen | Olympia Della Giustina Daniele Santini Italien |
Referenser
- ICF medalists for Olympic and World Championships – Part 1: flatwater (now sprint): 1936–2007.
- ICF medalists for Olympic and World Championships – Part 2: rest of flatwater (now sprint) and remaining canoeing disciplines: 1936–2007.
|