2008 Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası
2008 Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası 8 Temmuz - 13 Temmuz 2008 tarihleri arasında Bydgoszcz, Polonya'da Zdzisław Krzyszkowiak Stadyumu'da düzenlenen şampiyona.
Erkeklerde sonuçlar
Event | Altın madalya | Gümüş madalya | Bronz madalya | ||||
Sprint | 100 m | Dexter Lee Jamaika | 10.40 | Wilhelm van der Vyver Güney Afrika | 10.42 | Terrell Wilks ABD | 10.45 |
200 m | Christophe Lemaître Fransa | 20.83 PB | Nickel Ashmeade Jamaika | 20.84 | Robert Hering Almanya | 20.96 | |
400 m | Marcus Boyd ABD | 45.53 WJL | Kirani James Grenada | 45.70 NJ | O'Neal Wilder ABD | 45.76 | |
Orta mesafe | 800 m | Abubaker Kaki Khamis Sudan | 1:45.60 | Geoffrey Kibet Kenya | 1:46.23 PB | André Olivier Güney Afrika | 1:47.57 |
1500 m | Imad Touil Cezayir | 3:47.40 | James Kiplagat Magut Kenya | 3:47.51 | Demma Daba Etiyopya | 3:47.65 | |
Uzun mesafe | 5000 m | ||||||
10000 m | Josphat Kipkoech Bett Kenya | 27:30.85 CR | Titus Kipjumba Mbishei Kenya | 27:31.65 PB | Ibrahim Jeilan Etiyopya | 28:07.98 | |
Engelli yarışmaları | 110 m engelli (99.0 cm) | ||||||
400 m engelli | Jeshua Anderson ABD | 48.68 PB | Johnny Dutch ABD | 49.25 | Amaurys R. Valle Küba | 49.56 NJ | |
3000 m SC | |||||||
Bayrak yarışları | 4 × 100 m | ||||||
4 × 400 m | |||||||
yürüyüş | 10 km yürüyüş | Stanislav Emelyanov Rusya | 39:35.01 CR | Ding Chen Çin | 39:47.20 AJ | Lluís Torlá İspanya | 40:29.57 PB |
Atmalar | Disk (1.750 kg) | Gordon Wolf Almanya | 62.00 PB | Marin Premeru Hırvatistan | 61.85 | Mykyta Nesterenko Ukrayna | 61.01 |
Çekiç (6 kg) | |||||||
Cirit | Robert Szpak Polonya | 78.01 WJL | Ihab Al Sayed Abdelrahman Mısır | 76.20 NJ | Ansis Bruns Letonya | 75.31 PB | |
Gülle (6 kg) | David Storl Almanya | 21.08 WJL | Aleksandr Bulanov Rusya | 20.14 | Marin Premeru Hırvatistan | 19.93 PB | |
Atlamalar | Yüksek atlama | Bohdan Bondarenko Ukrayna | 2.26 WJL | Sylwester Bednarek Polonya | 2.24 PB | Miguel Ángel Sancho İspanya | 2.21 |
Uzun atlama | Marquise Goodwin ABD | 7.74 PB | Dzmitry Astrouski Belarus | 7.64 | Eusebio Cáceres İspanya | 7.59 | |
Sırıkla atlama | Raphael Holzdeppe Almanya | 5.50 | Paweł Wojciechowski Polonya | 5.40 PB | Karsten Dilla Almanya | 5.30 | |
Üç adım atlama | Teddy Tamgho Fransa | 17.33 | Osviel Hernández Küba | 16.90 | Mohamed Yusuf Salman Küba | 16.59 | |
Kombine | Gençler dekatlon | Jan Felix Knobel Almanya | 7896 WJL | Eduard Mihan Belarus | 7894 NJ | Mihail Dudaš Sırbistan | 7663 NJ |
Şablon:Sports record codes |
Kadınlarda sonuçlar
Event | Altın madalya | Gümüş madalya | Bronz madalya | ||||
Sprint yarışları | 100 m | Jeneba Tarmoh ABD | 11.37 | Ashlee Nelson Büyük Britanya | 11.49 | Sheniqua Ferguson Bahamalar | 11.52 |
200 m | Sheniqua Ferguson Bahamalar | 23.24 | Meritzer Williams Saint Kitts ve Nevis | 23.40 | Janelle Redhead Grenada | 23.52 | |
400 m | Folashade Abugan Nijerya | 51.84 | Jessica Beard ABD | 52.09 | Susana A. Clement Küba | 52.36 | |
Middle distance | 800 m | Elena Mirela Lavric Romanya | 2:00.06 CR | Merve Aydın Türkiye | 2:00.92 NJ | Machteld Anna Mulder Hollanda | 2:02.05 PB |
1500 m | |||||||
3000 m | |||||||
Long distance | 5000 m | Sule Utura Etiyopya | 16:15.59 | Genzebe Dibaba Etiyopya | 16:16.75 | Nelly Chebet Kenya | 16:17.96 |
Engelli yarışları | 100 m hurdles | ||||||
400 m engelli | Takecia Jameson ABD | 56.29 WJL | Janeil Bellille Trinidad ve Tobago | 56.84 NJ | Meghan Beesley Büyük Britanya | 57.08 PB | |
3000 m hendekli | Christine Kambua Muyanga Kenya | 9:31.35 CR | Elizabeth Mueni Kenya | 9:36.50 PB | Korahubish Itaa Etiyopya | 9:37.81 NJ | |
Bayrak yarışları | 4 × 100 m | ||||||
4 × 400 m | |||||||
Yürüyüş | 10 km walk | Tatyana Mineeva Rusya | 43:24.72 CR | Elmira Alembekova Rusya | 43:45.16 PB | Yanfei Li Çin | 44:24.10 PB |
Çekiç | Bianca Perie Romanya | 67.95 CR | Katerina Šafránková Çekya | 63.13 | Jenny Ozorai Macaristan | 60.80 | |
Cirit | Vira Rebryk Ukrayna | 63.01 WJ | Lingwei Li Çin | 59.25 PB | Tatjana Jelaca Sırbistan | 58.77 NJ | |
Gülle | Natalia Ducó Şili | 17.23 | Melissa Boekelman Hollanda | 16.60 | Qiao Ma Çin | 16.55 SB | |
Atlamalar | Yüksek atlama | Kimberly Jess Almanya | 1.86 | Mirela Demireva Bulgaristan | 1.86 SB | Lesyani Mayor Küba Hannelore Desmet Belçika | 1.86 PB 1.86 PB |
Uzun atlama | |||||||
Sırıkla atlama | Valeriya Volik Rusya | 4.40 CR | Ekaterina Kolesova Rusya | 4.40 CR | Ekateríni Stefanídi Yunanistan | 4.25 SB | |
Üç adım atlama | Dailenys Alcántara Küba | 14.25 WJL | Josleidy Ribalta Küba | 13.85 | Paraskeví Papahrístou Yunanistan | 13.74 | |
Combined | Heptathlon |
Madalya tablosu
Place | Nation | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | ABD | 5 | 2 | 2 | 9 |
2 | Almanya | 4 | 0 | 1 | 5 |
3 | Rusya | 3 | 3 | 0 | 6 |
4 | Kenya | 2 | 4 | 1 | 7 |
5 | Fransa | 2 | 0 | 0 | 2 |
Romanya | 2 | 0 | 0 | 2 | |
7 | Küba | 1 | 2 | 3 | 6 |
8 | Etiyopya | 1 | 1 | 3 | 5 |
9 | Jamaika | 1 | 1 | 0 | 2 |
10 | Bahamalar | 1 | 0 | 1 | 2 |
Ukrayna | 1 | 0 | 1 | 2 | |
11 | Cezayir | 1 | 0 | 0 | 1 |
Şili | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Nijerya | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Polonya | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Sudan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
17 | Çin | 0 | 2 | 2 | 4 |
18 | Belarus | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | Hırvatistan | 0 | 1 | 1 | 2 |
Birleşik Krallık | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Grenada | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Hollanda | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Güney Afrika | 0 | 1 | 1 | 2 | |
24 | Bulgaristan | 0 | 1 | 0 | 1 |
Çekya | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Mısır | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Saint Kitts ve Nevis | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Trinidad ve Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Türkiye | 0 | 1 | 0 | 1 | |
30 | Yunanistan | 0 | 0 | 2 | 2 |
Sırbistan | 0 | 0 | 2 | 2 | |
İspanya | 0 | 0 | 2 | 2 | |
33 | Bahreyn | 0 | 0 | 1 | 1 |
Belçika | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Macaristan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Letonya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 28 | 28 | 29 | 85 |
Dış bağlantılar
- (en) Official website 16 Ocak 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- (pl) Official website 14 Şubat 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.