Najszybsze okrążenie

2

Benetton B191 Benetton B193
Multimedia w Wikimedia Commons

Benetton B192 – samochód Formuły 1 zaprojektowany przez Rossa Brawna i Rory Byrne'a dla zespołu Benetton na sezon 1992. Samochód był stosowany od Grand Prix Hiszpanii, a przez pierwsze trzy wyścigi sezonu zespół używał ulepszonej wersji modelu B191. Kierowcami samochodu byli Michael Schumacher, który jeździł w Benettonie pod koniec sezonu 1991, oraz Martin Brundle, który przyszedł z Brabhama.

Historia

Samochód był stosunkowo konkurencyjny, a jego kierowcy zdobyli wiele miejsc na podium. Schumacher ponadto w swoim pierwszym pełnym sezonie odniósł pierwsze zwycięstwo, co miało miejsce w deszczowym Grand Prix Belgii.

Samochód był dobrze zaprojektowany, miał zwrotne nadwozie, ale jedną z jego największych wad był stosunkowo słaby silnik Ford V8. Samochód nie był wyposażony w udogodnienia spotykane w innych bolidach, takie jak kontrola trakcji czy ABS.

Martin Brundle, wspominając samochód w 2008 roku, określił go jako bardzo wygodny w prowadzeniu, w porównaniu z poprzednim modelem, który określił jako bardzo trudny w prowadzeniu.

Benetton zakończył sezon, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej konstruktorów i zdobywając punkty w każdym wyścigu. Schumacher z 53 punktami zdobył również trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców, za kierowcami Williamsa: Nigelem Mansellem i Riccardo Patrese.

Spuścizna

Chociaż samochód nie odnosił takich sukcesów jak niektórzy jego konkurenci, to został uznany za krok naprzód dla Benettona. Filozofia Rory Byrne'a – "ewolucja, nie rewolucja" – oznaczała, że wiele cech tego samochodu zostało włączonych do mistrzowskich modeli B194 i B195.

Brązowy 3. miejsce lub II wicemistrzostwo
Zielony Ukończył, punktował (w klasyfikacji generalnej, gdy zdobył co najmniej jeden punkt na przestrzeni sezonu, poza trzema powyższymi opcjami)
Niebieski Ukończył, nie punktował (w klasyfikacji generalnej, gdy nie zdobył co najmniej jednego punktu na przestrzeni sezonu)
Czerwony Nie zakwalifikował się (NZ)
Nie prekwalifikował się (NPK)
Różowy Nie ukończył (NU)
Niesklasyfikowany (NS) (w klasyfikacji generalnej, gdy nie został sklasyfikowany w żadnym wyścigu sezonu)