Najszybsze okrążenie

8

Benetton B194 Benetton B196
Multimedia w Wikimedia Commons

Benetton B195 – samochód Formuły 1 zespołu Benetton, zaprojektowany przez Rossa Brawna i Rory’ego Byrne’a. Model ten ścigał się w sezonie 1995, a zespół Benetton zdołał nim wywalczyć mistrzostwo kierowców (Michael Schumacher) i mistrzostwo konstruktorów.

Model ten opierał się na poprzedniku - B194 – ale z uwagi na zastosowanie nowego silnika (Ford ECA Zetec-R zostały zastąpione przez takie, jak używane w Williamsie silniki Renault RS7) należało przeprojektować umieszczenie silnika, skrzyni biegów i tylne zawieszenie. Model B195 nie był tak stabilny jak konkurencyjny Williams FW17 i przez wielu ekspertów był postrzegany jako gorszy od samochodu Williamsa.

Samochód został zaprojektowany z myślą o nałożonych przez FIA ograniczeniach, obejmujących m.in. mniejsze skrzydła, lepszą ochronę w razie wypadku i zmniejszenie pojemności silnika z 3,5 do 3 litrów.

Pierwszy wyścig sezonu, o Grand Prix Brazylii, wygrał Schumacher, ale początkowo został zdyskwalifikowany za nieprawidłowości związane z paliwem. Zwycięstwo zostało jednak Niemcowi przywrócone, mimo to Benetton nie zdobył punktów do klasyfikacji konstruktorów. Podobnie jak w sezonie 1994, głównym rywalem Schumachera był Damon Hill; pomiędzy tymi kierowcami dochodziło do spięć i kilku niebezpiecznych incydentów, jak w wyścigach o Grand Prix Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoch czy Pacyfiku. Ostatecznie Schumacher łatwo obronił tytuł, wygrywając 9 wyścigów. Zespołowy kolega Schumachera, Johnny Herbert, wygrał dwa wyścigi, a Benetton po raz pierwszy w historii zdobył tytuł mistrza świata Formuły 1 w klasyfikacji konstruktorów.

Brązowy 3. miejsce lub II wicemistrzostwo
Zielony Ukończył, punktował (w klasyfikacji generalnej, gdy zdobył co najmniej jeden punkt na przestrzeni sezonu, poza trzema powyższymi opcjami)
Niebieski Ukończył, nie punktował (w klasyfikacji generalnej, gdy nie zdobył co najmniej jednego punktu na przestrzeni sezonu)
Czerwony Nie zakwalifikował się (NZ)
Nie prekwalifikował się (NPK)
Różowy Nie ukończył (NU)
Niesklasyfikowany (NS) (w klasyfikacji generalnej, gdy nie został sklasyfikowany w żadnym wyścigu sezonu)